Nájemní dům, Italská čp. 210/15 (Vinohrady)
Italská ulice, která v současnosti de facto propojuje náměstí Míru s žižkovským náměstím Winstona Churchilla, prošla dlouhým vývojem. Proto zde nalezneme stavby ve stylu historismu, purismu, funkcionalismu i architekturu ovlivněnou tzv. sorelou, tedy socialistickým realismem. To je i případ domu čp. 210/15.
Historie
Původní dům, doložený již na historických plánech z osmdesátých let 19. století, zničil nálet nacistů, kteří jej bombardovali dne 7. května 1945 při jednom z útoků na budovu rozhlasu. Jednalo se o jeden z největších masakrů Pražského povstání, resp. bojů o rozhlas, neboť při něm zahynuly celé rodiny. Jmenovitě je známo 34 obětí a jejich vyprošťování z trosek probíhalo nejméně do července t.r. Po válce dům nahradila novostavba, vybudovaná v letech 1953 až 1955 podle projektu architekta Jaroslava Vaculíka.
Popis
V centru hlavního uličního průčelí, do 1. patra pokrytého rustikou, je mezi 2. a 5. patrem zavěšen mělký rizalit. Nad vstupem probíhá sloupec lodžií s kovovým zábradlím a dům završuje mohutná hlavní římsa. Po stranách lodžií se nacházejí velká horizontální okna a na krajích fasády francouzská okna se zábradlím.
Centrální schodiště je umístěno vzadu za vstupní halou.
Autor
Architekt Jaroslav Vaculík se narodil 22. března 1921 v osadě Dlouhá Ves, části obce Vrchoslavice, do rodiny Františka Vaculíka a Františky, rozené Burdíčkové. Jaroslav se vyučil roku 1937 zedníkem u firmy Baťa ve Zlíně a poté začal tamtéž studovat na Vyšší průmyslové škole stavební. Maturoval roku 1943 a následně pracoval jako totálně nasazený u firmy Rheimetall-Borsig AG. Roku 1945 na Zemském úřadě úspěšně složil stavitelskou zkoušku v Praze a započal studovat na Fakultě architektury a pozemního stavitelství ČVUT, ale po roce přestoupil na pražskou Uměleckoprůmyslovou školu, kde patřil k žákům Pavla Smetany. Podnikl studijní cestu do Francie a získal státní stipendium, které mu umožnilo studovat na L´École Nationale Supérieure des Beaux-Arts v Paříži. Po nástupu k slavnému architektovi Le Corbusierovui tuto školu opustil a po návratu do Prahy pracoval v podniku Kovoprojekta, složil státní závěrečnou zkoušku a poté jej přeložili do podniku Projekta. Roku 1954 si založil vlastní ateliér, ale roku 1959 jej odsoudili za rozkrádání a poškozování majetku národního a majetku lidových družstev. Následujícího roku byl podmínečně propuštěn a později ještě pracoval v různých architektonických ateliérech.
Z jeho díla lze uvést nedaleký nájemní dům v Anglické ulici čp. 225 nebo rekreační středisko ČSM ve Smokovci. Nejpozoruhodnější jeho realizace nalezneme ve Ždáni a v Nové Živohošti u Orlické přehrady. Také navrhl tábornickou školu v Lipnici a věnoval se též průmyslovému designu a volné umělecké tvorbě.
Jaroslav Vaculík zemřel dne 18. července 1995 v Praze.
Současnost
Vizuálně je dům v dobrém stavu a slouží jako bytový.
Architekt: Jaroslav Vaculík
Realizace: 1953 – 1955
Datum vytvoření: 3.1.2024 16:28
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba