Budovy Českého rozhlasu (Vinohrady)
Výstavba komlexu budov na Vinohradské parcele probíhala s přestávkami od roku 1927 až do roku 2000. Nejstarší část rozhlasu tvoří stavba Bohumila Slámy ve Vinohradské ulici, na ni navazuje Tausenauova budova v Balbínově ulici a konečně dvě novostavby v Římské ulici projektované ateliérem A.D.N.S. Slámova funkcionalistická stavba, která byla bezprostředním svědkem klíčových okamžiků 20. století, je od roku 1958 památkově chráněna.
Historie
Český rozhlas dnes sídlí v komplexu budov mezi Vinohradskou třídou, Balbínovou a Římskou ulicí. Nejstarší stavbou je budova na Vinohradské, kam se tehdejší Radiožurnál nastěhoval v roce 1933 po svých předchozích vinohradských „štacích“ v Radiopaláci, Orbisu a Národním domě. Autorem architektonického návrhu byl Bohumil Sláma (1887–1961). Budova Rozhlasu je spojena s klíčovými okamžiky moderních českých dějin a stejně jako na konci války pokoušeli se Pražané hájit Rozhlas během srpnové okupace v roce 1968, znovu za cenu lidských životů.
Popis
Strohá hranolovitá budova s velmi účelným vnitřním uspořádáním řadí tuto architekturu k racionálnímu proudu meziválečného funkcionalismu. Patrná je také snaha o monumentalitu, vyjadřující důstojné veřejné poslání rozhlasu.
Průčelí je přísně symetrické, velká hmota je rozčleněna ustoupením posledních podlaží ve střední části a mírným zapuštěním nároží i prostřídáním omítaných ploch a žulových desek mezi středními okny. Monumentální je také vstupní dvorana s mramorovým obkladem, z níž vede schodiště a stále funkční výtah páternoster“. Stavebně byl objekt řešen jako ocelová konstrukce s železobetonovými stropy a cihelnou vyzdívkou. Během Pražského povstání byla budova vážně poškozena německým vzdušným torpédem, po válce byla opravena a dostavěna podle projektu Karla Tausenaua i další budova v Balbínově ulici (1947–1953), která formálně navazuje na architekturu Slámovu.
Neustále se rozvíjející instituce Rozhlasu vyžadovala nové prostory. Když byla po roce 1989 opuštěna koncepce dokončení výstavby nové výškové budovy na Pankráci, vyrostla v letech 1996–2000 na protější straně bloku v Římské ulici 13 novostavba studiového domu a později Rozhlas získal i nárožní dům v Římské 15, rovněž novostavbu z roku 1994.
Obě budovy projektoval ateliér A.D.N.S., přičemž zejména nárožní budova, postavená původně pro německou investiční společnost OMG, patřila ve své době k velmi oceňovaným stavbám. Architektonicky záměrně navazovala na meziválečnou funkcionalistickou tradici. Stavba s hladkým objemem , lahvově zeleným obkladem z brazilské žuly, pravidelným rastrem okenních otvorů a motivem subtilního baldachýnu nad vchodem zároveň předznamenávala proud střízlivé architektury. Dnes v tomto domě sídlí ředitelství Rozhlasu.
Dům čp. 1409 je od roku 1958 památkově chráněn.
UMÍSTĚNÍ: Vinohradská 12, čp. 1409/XII, Římská 15, čp. 499/XII, Římská 13, čp. 385/XII, Praha 2– Vinohrady
STAVITEL: Bohumil Sláma, Karel Tausenau, ateliér A.D.N.S. (Václav Alda, Petr Dvořák, Martin Němec, Jan Stempel, Peter Jurášek)
VÝSTAVBA: 1927–1932, 1947–1953, 1993–1994, 1996–2000
Datum vytvoření: 30.7.2018 12:04
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba