Konstantinka (Vinohrady)
Na území dnešní městské části Praha 2 se již ve středověku rozkládaly úrodné vinohrady a při nich později vznikly usedlosti. Patřila mezi ně i vinice Konstantinka, po které však do současnosti nic nezbylo.
Historie
Zmínka o vinici Konstantince pochází již z 15. století. Je ověřeno, že vinohrad měl rozlohu 18 strychů, tedy asi 5 ,2 hektarů. Kromě usedlosti č.p. 76 k němu patřily stáje a hospodářské budovy a vlastnil ho novoměstský měšťan Duchek Košík. Stavení stálo přibližně v místě nynější stanice metra na náměstí Míru, tzn. v jihovýchodní části náměstí. Ve starých análech se uvádí, že na konci 18. století patřila usedlost „měšťance Barboře Jedličkové, ovdovělé Troníčkové“.
Pozemky Konstantinky odkoupil na přelomu 18. a 19. století Jakub baron Wimmer a také zde založil své proslulé sady. Po baronově smrti se Konstantinka stala majetkem J. Kuchynky a později jeho dědiců. V roce 1878 otevřel Ladislav Kuchynka v místech dnešní Francouzské ulice hostinec a pojmenoval ho po sobě Kuchynka. Záhy však i v těchto místech došlo po roce 1880 k rozparcelování a v témže roce se začaly stavět činžovní domy a vznikla Francouzská ulice.
Podle Seznamu míst v Království Českém z roku 1878 tvořily politickou a katastrální obec Královské Vinohrady kromě dalších míst (např. Vondračka , Cikánka, Folimanka , Šafránka, Kleovka...) také usedlost Konstantinka s č.p. 76 a 79 a 80.
Na někdejších polích, o něco severněji, kde se obilí pěstovalo ještě v roce 1884, bylo právě téhož roku založeno krásné Purkyňovo náměstí (dnes náměstí Míru), centrum Královských Vinohrad.
V těsném sousedství vinice Konstantinky se rozkládal celkem rozsáhlý majetek usedlosti Prkénka, bývala tady ještě vinice a usedlost Bubáková.
Název: Konstantinka
Umístění: náměstí Míru
Výstavba: polovina 15. století
Zanikla: 1880
Datum vytvoření: 16.10.2020 12:36
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba