Prkénka (Vinohrady)
Mezi zaniklé usedlosti, které se dříve rozkládaly se svými zahradami, vinicemi nebo polnostmi na Viničních horách, patřila kdysi také Prkénka. Její pozemky se nacházely v oblasti na jihovýchod od nynějšího náměstí Míru. Dodnes nám ji připomíná nápis na domě ve Francouzské ulici.
Usedlost Prkénka č.p. 55 je v písemných pramenech doložena před rokem 1785. Kdo ji vystavěl a přesně kdy, není však známo. Ani původ názvu vinice a pozdější usedlosti není jasný. Nacházela se mezi dnešními ulicemi Moravskou a Francouzskou. Přesněji ji můžeme určit jako Francouzská č.p. 55/52. Celkem rozsáhlý majetek o velikosti přibližně 7 hektarů tvořila budova usedlosti, vinice a pole. Jako majitelé se uvádějí Karel a Dorota Kottmannovi. Na jihu Prkénka sousedila s Kozačkou, na severu s Nigrinkou, nedaleko se nacházel také Baal známý jako Kravín, vedle Prkénky ležel vinohrad a pozemky Konstantinky a usedlost Bubáková.
Jedním z majitelů se uvádí Jakub Zubert. Na přelomu 18. a 19. století vykupoval Jakub baron Wimmer zdejší pozemky, takže se stal na nějakou dobu po J. Zubertovi také majitelem polností Prkénky. Na někdejších Viničních horách a dalších pustnoucích pozemcích vybudoval rozlehlé Wimmerovy sady, které se táhly až k Vršovicím a Nuslím.
V první polovině 19. století se v objektu Prkénky nacházelo kolářství a kolárna, ale potom začalo stavení chátrat a v roce 1888 bylo zbořeno. Jako majitelé parcely jsou na konci 19. století uváděni ještě Marie a Josef Stehlíkovi. Poté byly pozemky v této oblasti rozparcelovány a byly zde vybudovány nové ulice a postaveny obytné domy.
Dodnes Prkénku připomíná název činžovního domu na Francouzské č. 58. Mezi prvním a druhým poschodím je zvenku na budově nápis „NA PRKENCE“.
Datum vytvoření: 10.11.2020 16:00
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba