Kuchynka (Vinohrady)
Samota Kuchynka s bývalým číslem popisným 27 se v polovině 18. století nacházela v prostoru pozdější zahrady Kanálky a poté byla součástí Riegrových sadů. Patří k těm vinohradským usedlostem, které zcela zanikly.
18. století
Po roce 1750 se v severní části Vinohrad, směrem k dnešnímu Žižkovu, nacházelo několik významnějších hospodářských a viničných usedlostí. Vedle Smetanky stávaly usedlosti Vozová, Kuchynka, Švihanka a jihovýchodně od Kanálky ještě například Kravín, Nigrinka a Prkénka. Náměstí Míru ještě neexistovalo – ostatně na jeho místě se daleko později, ještě v roce 1884, pěstovalo obilí.
Vinici a usedlost Kuchynku (dřívější č.p. 27, nyní číslo orientační 29) vlastnil kolem roku 1780 podle písemností pražský měšťan Prokop Záruba. Budova s pozemky se nacházela v místech dnešní Slavíkovy ulice a dál směrem k západu. V roce 1789 přešla do majetku Josefa Emanuela hraběte Canala z Malabaily. Ten kromě Kuchynky koupil Angelovskou vinici a několik dalších vinohradů – Cikánku, Kocourku, Sklenářku a další a založil ovocnou, zelinářskou a botanickou zahradu. Tím se Kuchynka stala součástí této proslulé zahrady Kanálky. V roce 1832, kdy byl držitelem Kanálky Moritz Zdekauer, ji koupil hospodářský rada knížete Auersperga, Jan Ochsenbauer. V roce 1903 byly na části pozemků původní Kuchynky a také Kanálky zřízeny Riegrovy sady, zbytek byl rozparcelován o čtyři roky později. Původní usedlost č.p. 27 byla zbořena v roce 1908. Na jejím místě byl postaven obytný dům, dnes má adresu Slavíkova 29. Je to roh ulic Slavíkovy, Kubelíkovy a Vozové.
Kuchynka
Původ názvu Kuchynka není zcela jasný. Podobně se jmenovala usedlost Kuchyňka v Libni. Kuchyňským statkem se dříve nazývala zahrada, která dodávala zeleninu pro přímé vaření pokrmů v kuchyni. Zřejmě se tedy vedle vinice nacházela i podobná zeleninová – kuchyňská zahrada. Ovšem „kuchyňkou“ byl také označován obchod s dobrotami, což v tomto případě na samotě je téměř vyloučeno. Další možností je jméno majitele, ale ani to není v případě vinohradské Kuchynky nijak doloženo. Naopak středověká vinice Konstantinka, na které byla později vystavěna usedlost, dostala po čase své druhé jméno Kuchynka, když se stala majetkem J. Kuchynky a později jeho dědiců. Ladislava Kuchynka si na pozemcích Konstantinky ( Francouzská ulice) v roce 1878 otevřel hostinec a pojmenoval ho po sobě Kuchynka.
Název: Kuchynka
Umístění: Riegrovy sady, Slavíkova 29
Výstavba: první polovina 18. století
Zanikla: 1908
Datum vytvoření: 19.11.2020 9:43
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba