Hospodářský dvůr Vendelínka vlevo dole

Vendelínka (Vinohrady)

Vořechovský dvůr, Zaniklá usedlost Vendelínka

Na hřebeni, který se táhne od Riegrových sadů až k Olšanským hřbitovům a kterému se říká vinohradské návrší, se v 18. a 19. století nacházelo množství hospodářských usedlostí i vinic. Vedle usedlosti Kuchynka v místě dnešních Riegrových sadů to býval také dvůr Vendelínka.

Vendelínka je zaniklá usedlost na pomezí Prahy 2 a Prahy 3, na katastru dnešního Žižkova při východní straně Slavíkovy ulice. Mívala popisné číslo 26, ale pod ním bychom ji už nenašli. Pozemky tohoto hospodářského dvora se kolem roku 1780 táhly od ulice Slavíkova ke Zvonařově a zřejmě až ke Kubelíkově ulici. V archiváliích se uvádí rozlehlý majetek s obytnou budovou, špýcharem, stodolou, stájemi a zahradou. V jejím sousedství bývaly známé usedlosti Kuchynka, Sklenářka a Výšinka. Kuchynka se postupem doby stala součástí Kanálky. Po několik desetiletí se jmenovala také Vořechovský dvůr nebo Lorencovka. Všechny tři názvy vzešly ze jména jejího majitele, podle Vendelína Vořecha a podle dalšího majitele Františka Lorenze. Ten ji měl v držení ve druhé polovině 19. století. Vlastnil i sousední usedlost Horní Sklenářku. Na pozemcích Vendelínky si v roce 1850 postavil vilu č.p. 379, ale ani toto číslo popisné v současnosti již neplatí. Plány na vilu pro něj navrhnul tehdejší známý stavitel Karel Hartig.

V roce 1910 byla spoluvlastníkem hospodářského dvora Vendelínky i vily Lorencovky společně s Lorenzovou rodinou paní Anežka Sinecká a Terezie Jenšovská. Při Vendelínce se tehdy ještě stále nacházela velká zahrada. Po roce 1918 Vendelínka zanikla, rovněž vila byla zbořena. Na jejich místě byly postaveny vysoké činžovní domy a tyto stavby dostaly nová popisná i orientační čísla.

Na dobovém obraze jsou zachyceny usedlosti kolem roku 1830 na návrší nad Žižkovem, které se táhne od současných Riegrových sadů až k Olšanským hřbitovům. Pohled zdola směrem od dnešní Seifertovy třídy. Na kopci zleva stojí Horní Sklenářka, Výšinka a Vendelínka, dole Reismonka.

Galerie: 
Vendelínka je na této mapě vlevo nahoře
Usedlosti v roce 1830, Vendelínka zcela vpravo nahoře
Katastrální území

Název: Vendelínka 

Umístění: Slavíkova ulice 

Výstavba: konec 18. století

Zanikla: po r. 1918

Adresa
Slavíkova
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 47.9568" N, 14° 26' 50.532" E
Odkazy a literatura:
AUGUSTA, P., BRONCOVÁ, D.: Praha 3 známá neznámá. Praha : MILPO MEDIA 2013.
LAŠŤOVKOVÁ, B., KOŤÁTKO, K.: Pražské usedlosti. Praha, LIBRI 2001.
Datum poslední aktualizace: 19.10.2022 15:56
Datum vytvoření: 11.11.2020 18:42

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?