Název někdejší usedlosti Smetanka se stále objevuje v pojmenování ulice a školy (archiv)

Smetanka (Vinohrady)

Usedlost Smetanka

Jednou z viničních usedlostí na území Prahy 2 byla Smetanka s číslem popisným 37, jejíž jméno později převzala Vinohradská ulice Na Smetance a také zdejší základní škola z roku 1888. Mnohé ze starých usedlostí zanikly, ale Smetanka se díky tomu dochovala alespoň v místních názvech.

Na Viničních Horách se kdysi nacházely Smetanky dvě. Jedna s č.p. 7 stávala v místech Husitské ulice poblíž usedlosti Miranka U Divadla Ponec (dnes Praha 3).

Předmětem našeho zájmu je druhá Smetanka, č.p. 37, která se po rozdělení Vinohrad na dvě části nacházela na vinohradském katastru. Tuto usedlost Smetanku obklopovala vinice se zahradou a její severní svah se tak jako vinohrad usedlosti Neubergova skláněl k pozdějšímu Hlavnímu nádraží a za ně. Pozemky Smetanky se nacházely v prostoru dnešních ulic Na Smetance, Balbínova, Italská, Kunětická a Vinohradská a táhly se až k  Wilsonově třídě. Zde bylo v 19. století postaveno Novoměstské divadlo.  Na severu sousedily s pozemky usedlosti Neubergova, na východ od pražských hradeb sousedila s Vozovou (dnes Riegrovy sady).

V 19. století v objektu fungovala hospoda a v letech 1859–1894 tu dokonce stávalo dřevěné divadlo. V osmdesátých letech 19. století tehdejší majitelka Františka Bachheiblová usedlost postupně rozprodávala a z vinice se časem stala řada stavebních pozemků. V roce 1888 byla založena Škola Na Smetance. Usedlost zcela zanikla na počátku 20. století. Místo dolní části zahrady dnes stojí Státní opera, kolejiště Hlavního nádraží a nad ním vysoké obytné domy. Nad kolejemi a tehdejším nádražím Františka Josefa byla v poslední třetině 19. století (po r. 1872) provedena sadová úprava a zřejmě již tehdy zde byl vysazen památný strom dub uherský.

Galerie: 
Na katastrální mapě Vinohrad z roku 1840 je zcela vlevo zakreslen rozsáhlý pozemek Smetanky
Katastrální území

Název: Smetanka

Umístění: Vinohradská, Španělská

Zanikla: počátek 20. století

Adresa
Vinohradská, Španělská
Na Smetance
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 48.3348" N, 14° 26' 6.4608" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
BRONCOVÁ, D.: Praha 2 křížem krážem. Praha : MILPO MEDIA 2007.
POLÁK, M. a kol.: Město královské Vinohrady. Praha : MILPO MEDIA 2009.
Datum poslední aktualizace: 19.9.2023 11:31
Datum vytvoření: 16.9.2020 18:34

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?