Francouzská (Vinohrady)
Původně stará Vršovická silnice vedla od městských hradeb přes pole a vinice na území současných Vinohrad až k další obci – Vršovicím, a také se jí opravdu do roku 1878 říkalo Vršovická silnice. Po zástavbě činžovními domy dostala v roce 1884 jméno Palackého podle našeho národního buditele. V dolní části, ve Vršovicích, se Palackého jmenovala do roku 1940, ale na Vinohradech jen do roku 1926, kdy se ulice na Královských Vinohradech přejmenovávaly na počest mírového uspořádání Evropy po první světové válce, díky čemuž vzniklo i Československo, a tak ulice získala název Francouzská. Tehdy došlo k přejmenování i Purkyňova náměstí na náměstí Míru a nejbližších ulic. Této dějinné události odpovídají názvy ulic podle států tzv. Dohody (Spojené království, Francie a Rusko se spojily na základě Dohody; k nim se přidaly po vypuknutí války Itálie, USA, Srbsko a další státy).
Avšak v roce 1940 byla Němci tato dlouhá třída přejmenována podle významného politika 19. století na Bismarckovu. Po skončení druhé světové války se obě části jmenovaly tak, jako před ní (v Praze 2 tedy Francouzská, v Praze 10 Palackého).
V roce 1947 byla obě pojmenování opět sladěna na současný název Francouzská.
Na rohu Francouzské a náměstí Míru stávala kdysi usedlost Konstantinka a na rohu Francouzské a Máchovy usedlost Bubáková.
Datum vytvoření: 13.7.2018 13:41
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba