Antonín Dvořák, Vyšehradský hřbitov, hrob 14-35 (Vyšehrad)
Antonín Leopold Dvořák se narodil 8. září 1841 v Nelahozevsi, zemřel 1. května 1904 v Praze.
Byl jedním z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů všech dob a celosvětově je českým skladatelem nejznámějším a nejhranějším.
V roce 1890 se stal v té době již známý hudební skladatel a úspěšný dirigent Antonín Dvořák profesorem pražské konzervatoře a o dva roky později odcestoval do USA, aby se stal ředitelem konzervatoře v New Yorku. Zde také napsal ze svých devíti symfonií tu nejslavnější, Z Nového světa. Po návratu z ciziny dále působil Dvořák na pražské konzervatoři. V roce Dvořákových šedesátin jej roku 1901 rakouský císař František Josef I. povýšil do šlechtického stavu jako rytíře, a stal se tak členem Panské sněmovny Říšské vlády ve Vídni. Téhož roku se stal Dvořák ředitelem pražské konzervatoře.
Dvořákovi bydleli v novoměstské Žitné ulici č.p. 564/14. Na tomto domě je umístěna pamětní deska.
Antonín Dvořák zemřel po pěti týdnech nemoci dne 1. května 1904 na mozkovou mrtvici a byl pohřben na Vyšehradském hřbitově.
Nejrůznější dokumenty a další památky na slavného skladatele jsou umístěny v Muzeu Antonína Dvořáka, které od dob svého vzniku v roce 1932 sídlí v barokním Michnově letohrádku Amerika v ulici Ke Karlovu č.p. 460/20. Na budově je pamětní deska upomínající na stavbu letohrádku a zmiňující Muzeum skladatele Antonína Dvořáka.
Návrh celé hrobky rodiny Dvořákových v arkádě Vyšehradského hřbitova včetně monumentální busty Antonína Dvořáka je dílem vinohradského sochaře Ladislava Jana Šalouna. Tvoří ji skladatelova bronzová busta na secesním kamenném podstavci s motivem smuteční vrby a harfy. Bustu vytvořil Ladislav Šaloun v letech 1913–1914 pro Národní muzeum.
Ladislav Jan Šaloun (1. srpna 1870–18. října 1946) byl český sochař období secese a realismu, zakladatel moderního českého sochařství. Sochařství vystudoval soukromě v letech 1889–1891 u Tomáše Seidana a Bohuslava Schnircha. Byl všestranným výtvarníkem a pedagogem. Jeho sochařské dílo je velice obsáhlé. Rád spolupracoval rovněž s architekty na sochařské výzdobě domů. Navrhoval i průmyslový design a věnoval se knižní grafice. Působil také jako pedagog na soukromé výtvarné škole a v letech 1903–1906 jako externí učitel na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. V roce 1946 byl jmenován národním umělcem. Krátce nato zemřel a byl pohřben na vyšehradském Slavíně.
Název: Náhrobní pomník Antonína Dvořáka
Umístění: Arkády Vyšehradského hřbitova, 14-35, Vyšehrad
Autor: Ladislav Jan Šaloun
Provedení: bronz a kámen
Rok instalace: 1914
Datum vytvoření: 24.8.2018 21:28
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba