Bohuslav Schnirch
Významný sochař české monumentální romantiky, Sokol, vlastenec.
Bohuslav Schnirch se narodil 10. srpna 1845 v Praze, zemřel 30. září 1901 v Praze.
Bohuslav Schnirch se narodil na Malé Straně. Začínal v kamenické dílně, poté studoval na pražské technice stavitelství a architekturu, kde byl žákem Josef Zítka. Odjel studovat do zahraničí, do Štýrské Hradce, do Vídně a do Mnichova. V Itálii, a hlavně v Římě, kde pobýval v letech 1871–1873 ho naprosto okouzlila antika a renesance a po návratu mu tato období a jejich umění byla velkou inspirací. Jeho sochařský styl vycházel také z klasicismu a postupem doby došel až k realismu. Zamiloval si lázeňské město Poděbrady, kam se provdala jeho sestra a Bohuslav tu našel i svou budoucí ženu.
Prvním projektem po návratu do Prahy byla výzdoba Národního divadla. K této práci ho dovedl bývalý profesor J. Zítek, a tak lodžie s korintskými sloupy nad hlavním vchodem nese Schnirchovy sochy Apollon a devět múz. Obdivované Trigy s bohyněmi vítězství jsou na nárožních pylonech budovy. Původní Trigy však byly zničeny při požáru divadla a znovu je vytvořili jeho žáci. Poté byly na Národním divadle umístěny v roce 1911, tedy až po Schnirchově smrti.
Bohuslav Schnirch je autorem mnoha dalších známých soch a výtvarných děl. Kupříkladu se v letech 1887–1890 podílel na výzdobě Národního muzea (čtyři alegorické skupiny Obětavost, Nadšení, Láska k pravdě a Láska k minulosti na nárožních pilířích), Zemské banky, Městské pojišťovny na Staroměstském náměstí, ústředních jatek v Holešovicích v letech 1893–1895 (nyní Pražská tržnice) nebo Rudolfina. Zde vytvořil sochy hudebníků na atice budovy. Je autorem pomníku Jana Žižky, Josefa Palackého či Karla IV.
Ke konci své umělecké kariéry a pod vlivem Josefa Myslbeka vytvořil slavná umělecká díla: model pomníku sv. Václava, pomník z měděných plátů na železné kostře Jiřího z Poděbrad v Poděbradech (1891), který je považován za jeho nejzdařilejší dílo, medailony J. Fügnera a M. Tyrše pro jejich památník na Olšanech.
O umělcově architektonickém názoru vypovídá i Schnirchův dům v Mikovcově ulici č.p. 548/5 na Vinohradech, jehož návrh si objednal u Antonína Wiehla. B. Schnirch si na svůj dům sám vypracoval návrh sgrafit. Na Karlově náměstí, před průčelím Novoměstské radnice, stojí Schnirchův pomník básníka Vítězslava Hálka. V Praze 2 se nachází rovněž Schnirchova socha Neptuna, která je součástí fontány u umělé jeskyně Grotta v Havlíčkových sadech. V sočasné době je vystavena její věrná kopie.
Bohuslav Schnirch je pohřben na Olšanech ve velké nápadné hrobce.
Datum vytvoření: 20.7.2018 17:34
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba