Svatopluk Čech, portrétní socha básníka na jeho hrobě na Vyšehradském hřbitově, hrob 15A-3, Vyšehrad (autor fotografie: Milan Polák)

Svatopluk Čech, portrétní socha básníka na jeho hrobě na Vyšehradském hřbitově, hrob 15A-3 (Vyšehrad)

Svatopluk Čech se narodil 21. února 1846 v Ostředku u Benešova, zemřel 23. února 1908 v Praze-Holešovicích.

Byl českým básníkem, prozaikem, novinářem a cestovatelem.

Svatopluk Čech vystudoval piaristické gymnázium a po absolutoriu právnické fakulty se stal advokátním úředníkem. Působil v redakci časopisů Květy, přispíval do almanachu Ruch, do Lumíra, Světozoru a Národních listů. Řádným členem České akademie věd a umění byl zvolen 3. července 1890, svého členství se vzdal v roce 1985. Plachý, tichý a skromný muž, který se nikdy ani neoženil, ve své době dosáhl enormní slávy. Dnešní mluvou bychom mohli říci, že se stal literární celebritou. Vzhledem ke své povaze vyhledával k bydlení periferii Prahy, což v jeho době představovaly i Královské Vinohrady nebo Vršovice. Na konci osmdesátých let 19. století si zde našel byt, do dnešních dnů tak utajený, že se lze jen dohadovat, kde básník bydlel.

Patrně někde zde vznikla jeho nejslavnější díla – první dva Výlety pana Broučka z cyklu Čechových broučkiád, které z dnešního pohledu položily základ české sci-fi literatury. Po smrti matky a mladšího bratra opustil rozrůstající se pomezí Vinohrad a Vršovic a přestěhoval se na poklidnější Letnou. Ke stáru se do své samoty uzavřel definitivně. Zemřel na vážnou střevní chorobu a pohřben byl na Vyšehradě.

Ještě za života básníka a spisovatele byly v roce 1903 jeho jménem pojmenovány sady Svatopluka Čecha. Zde stojí jeho pomník, dílo Jana Štursy, architektonické řešení ztvárnil arch. Pavel Janák (1882–1956).

Autorem portrétní sochy Svatopluka Čecha na jeho hrobě pod vzrostlou lípou na Vyšehradském hřbitově je Jakub Obrovský.

Český sochař, malíř, grafik a spisovatel Jakub Obrovský se narodil 24. prosince 1882 v Bystrci u Brna, zemřel 31. března 1949. Studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole a na Akademii výtvarných umění u Maxe Pirnera, kde se stal roku 1919 profesorem a ve druhé polovině třicátých let 20. století jejím rektorem. Vedle sochařství se věnoval i ilustracím a stal se autorem jedněch z prvních československých poštovních známek. Jeho dcera Jana Obrovská se stala hudební skladatelkou. Jeho zeť Milan Zelenka a Obrovského vnučka Jana Chotašová byli kytarovými virtuózy a pedagogy.

Katastrální území

Název: Svatopluk Čech

Umístění: Vyšehradský hřbitov, hrob 15A-3, Vyšehrad

Autor: Jakub Obrovský

Provedení: bronz

Adresa
K Rotundě, Vyšehrad
Praha 2
Česká republika
50° 3' 50.5368" N, 14° 25' 12.7236" E
Datum poslední aktualizace: 30.7.2022 14:24
Datum vytvoření: 24.8.2018 21:12

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?