Svatopluk Čech

Svatopluk Čech (Vinohrady)

Český básník a prozaik, hlavní představitel skupiny ruchovců nazvané podle almanachu Ruch. Vlastenec "Jménem, srdcem stejně Čech". Dnes je znám mj. jako autor fantastických příběhů pana Broučka. 

Svatopluk Čech se narodil 21. února 1846 v Ostředku u Benešova, zemřel 23. února 1908 v Praze.

Svatopluk Čech se narodil v rodině Františka Jaroslava Čecha, panského hospodářského správce a vlastence. Svatopluk Čech v Praze vystudoval piaristické gymnázium a později práva.  Od roku 1871 působil jako redaktor Světozoru, v letech 1873–1876 jako redaktor Lumíru a krátce i v Národních listech. Přechodně se věnoval i práci v advokátní kanceláři. Hodně cestoval, navštívil Kavkaz, Chorvatsko, Dánsko, Polsko, Itálii, Paříž. V letech 1890–1895 byl řádným členem České akademie věd a umění.

Jeho dílo je žánrově bohaté. Básně psal již během studií. Do roku 1878 se věnoval literatuře i právnické praxi. Již od osmdesátých let 19. století patřil k uznávaným a čelným českým spisovatelům a byl zahrnován poctami. Vytvořil rozsáhlé dílo veršem i prózou. Jeho prózu tvoří nejčastěji povídky, humoresky a arabesky a jen zřídka romány. Nejvýznamnější a dodnes živé jsou jeho tzv. broučkiády, především Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století. Díky nim je považován za jednoho z českých průkopníků sci-fi. Velké oblibě se těšila i jeho veršovaná rámcová idyla Ve stínu lípy. Za pozoruhodné se považuje jeho autobiografický román Druhý květ o básníkových studentských letech a povídka Jestřáb kontra Hrdlička. Ze sbírek lyriky politické a sociální se Písně otroka dočkaly ve velice krátké době dvaceti čtyř vydání.

V Praze pobýval především na území Prahy 7, na Letné a v Holešovicích. Na Královských Vinohradech bydlel několikrát, nejdéle ve Francouzské ulici (tehdy Palackého). Přistěhoval se sem do domu č.p. 174/18 se svou matkou, sestrou Růženou a bratrem Janem. Zde žil v letech 1879–1890. Tady Čechova maminka a mladší bratr Jan i zemřeli. V tomto bytě vytvořil mj. díla Václav z Michalovic, Dagmar, Václav Živsa, Lešetínský kovář a první dva Výlety pana Broučka. Koncem osmdesátých let si Svatopluk Čech najal malý byt na rozhraní Vinohrad a Vršovic, o němž nikdo nevěděl, ani členové rodiny, kam se uchyloval kdykoliv se potřeboval soustředit na práci.

Svatopluk Čech zemřel v Praze 7 v Šimáčkově ulici. Jeho pohřeb byl velkou událostí. Na poslední cestě na Vyšehradský hřbitov jej 1. března 1908 doprovázely sokolské a studentské prapory. Smuteční vůz, tažený šestispřežím vraníků, byl obklopen čestnou stráží sokolů a studentů. Rakev byla vystavena v pantheonu Muzea království českého, na Vyšehradském hřbitově pak byla rakev umístěna na oltáři před Slavínem a následně uložena do hrobu. Na jeho hrobě, navrženém Antonínem Wiehlem, byla instalována portrétní Čechova busta v životní velikosti od Jakuba Obrovského. Ještě za jeho života byly jeho jménem pojmenovány vinohradské Čechovy sady, které zdobí od roku 1924 spisovatelův pomník, dílo Jana Štursy. V Praze i mimo ni je řada dalších připomínek Svatopluka Čecha (stavby, ulice a náměstí, školy, pomníky, pamětní desky). 

Galerie: 
Svatopluk Čech. Zdroj: wikimedia, Zlatá Praha
Rakev opouští Pamtheon Národního muzea (Zlatá Praha 1908)
Pohřební průvod na Vyšehradském hřbitově (Zlatá Praha 1908)
Básníkova rakev na smutečním oltáři před Slavínem (Zlatá Praha 1908)
S.Čech Ve stínu lípy
S.Čech Písně otroka
S.Čech Výlety pana Broučka
Narození
21.2.1846
Úmrtí
23.2.1908 (62 let)
Katastrální území

V letech 1879-1890 bydlel ve Francouzské ulici 174/18 na Královských Vinohradech.

Datum poslední aktualizace: 23.1.2023 11:42
Datum vytvoření: 18.2.2021 14:44

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?