Pomník Svatopluka Čecha (autor fotografie: Milan Polák)

Pomník Svatopluka Čecha (Vinohrady)

Svatopluk Čech se narodil 21. února 1846 v Ostředku u Benešova, zemřel 23. února 1908 v Praze (Holešovicích). Byl českým básníkem, prozaikem, novinářem a cestovatelem.

Svatopluk Čech vystudoval piaristické gymnázium a po absolutoriu právnické fakulty se stal advokátním úředníkem. Působil v redakci časopisů Květy, přispíval do almanachu Ruch, Lumíra, Světozoru a Národních listů. Řádným členem České akademie věd a umění byl zvolen 3. července 1890, svého členství se vzdal v roce 1985. Plachý, tichý a skromný muž, který se nikdy ani neoženil, ve své době dosáhl enormní slávy. Dnešní mluvou bychom mohli říci, že se stal literární celebritou. Vzhledem ke své povaze vyhledával k bydlení periferii Prahy, což v jeho době představovaly i Královské Vinohrady nebo Vršovice. Na konci osmdesátých let 19. století si zde našel byt, do dnešních dnů tak utajený, že se lze jen dohadovat, kde básník bydlel. Patrně někde zde vznikla jeho nejslavnější díla – první dva Výlety pana Broučka z cyklu Čechových broučkiád, které z dnešního pohledu položily základ české sci-fi literatury. Po smrti matky a mladšího bratra opustil rozrůstající se pomezí Vinohrad a Vršovic a přestěhoval se na poklidnější Letnou. Ke stáru se do své samoty uzavřel definitivně. Zemřel na vážnou střevní chorobu a pohřben byl na Vyšehradě.

Ještě za života básníka a spisovatele byly v roce 1903 jeho jménem pojmenovány sady Svatopluka Čecha. Zde stojí jeho pomník, dílo Jana Štursy, architektonické řešení ztvárnil arch. Pavel Janák (1882–1956). Pomník spisovatele Svatopluka Čecha byl Janu Štursovi zadán Vinohradskou záložnou v roce 1918 a osazen byl v roce 1924. Za okupace musel být pomník odstraněn a znovu byl osazen až po válce. Pomník patří mezi nejlepší práce Jana Štursy. Nad postavou spisovatele a básníka, který má v jedné ruce knihu a v druhé drží klobouk s pláštěm, se vznáší jinošský akt s orlem s rozepjatými křídly u nohy a palmovou ratolestí v ruce. Zvětšenina jinošského aktu z pomníku byla v roce 1925 umístěna v průčelí Československého pavilonu na mezinárodní výstavě dekorativního umění v Paříži

Katastrální území

Název: Pomník Svatopluka Čecha

Umístění: Sady Svatopluka Čecha, Vinohrady

Autor: Jan Štursa

Provedení: bronzový pomník s kamenným podstavcem

Rok instalace: 1924

Adresa
Čechovy sady 1934/1
12000 Praha 2 - Vinohrady
Česká republika
50° 4' 36.264" N, 14° 26' 43.6056" E
Datum poslední aktualizace: 30.1.2023 12:24
Datum vytvoření: 20.7.2018 11:42

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?