Lumír a Píseň, Vyšehradské sady (Vyšehrad)

Lumír byl slovanský pěvec, který se proslavil díky svému hudebnímu nadání. Po ukončení dívčí války odmítl zazpívat vítězným mužům oslavnou píseň a místo toho zapěl o slavném Vyšehradu, nad kterým se vznáší duše kněžny Libuše. Poté zlomil svůj nástroj a navždy opustil Vyšehrad.

Vyšehradské sady vznikly na prostranství, kde od 17. století až do roku 1927 stála Vyšehradská zbrojnice. Tato barokní stavba vyhořela a zachovaly se z ní pouze dva kamenné portály poblíž východu ze sadů u chrámu sv. Petra a Pavla. V sadech stojí čtyři monumentální sousoší vytvořená Josefem Václavem Myslbekem původně pro Palackého most. V roce 1871 začaly projekční práce pro stavbu mostu, o němž pražská obec rozhodla, že bude sloužit nejen k užitku, ale též k okrase města. V roce 1881 byla vypsána veřejná soutěž na sochařskou výzdobu a ustanovena komise složená z umělců a estetiků zvučných jmen: Ženíška, Pinkase, Tyrše, Hostinského a Durdíka. Námět výzdoby stanoven nebyl.

Ze soutěže vyšel vítězně návrh sochaře J. V. Myslbeka, a to na námět Rukopisů a pod vlivem kreseb Josefa Mánesa. Realizace výzdoby trvala poměrně dlouho – od osazení Lumíra v roce 1888 až do roku 1897, kdy byla odhalena poslední skupina Ctirada a Šárky. Při pohledu od Palackého náměstí stál na mostě vlevo Přemysl a Libuše, vpravo Lumír a Píseň, na smíchovské straně ze stejného pohledu vlevo Ctirad a Šárka, vpravo Slavoj a Záboj.

Dílo přímo na mostě podle Myslbekových modelů vysekali bratranci Josef a František Ducháčkové v letech 1887–1888, a to z hořického pískovce, z velké stěny Panského lomu u Podhorního Újezda.

V pylonech byly umístěny budky výběrčích a podle té, na níž stálo sousoší Lumír a Píseň, se jim říkalo „lumíři“. Mimochodem další rozšířenou přezdívkou výběrčích bylo označení „datlové“, protože „klofali“ z misky drobné mince.

Den 14. únor roku 1945 znamenal konec výzdoby Palackého mostu. Při náletu amerických letadel byly střepinami zničeny plastiky Přemysla a Libuše a Lumíra a Písně tak, že musely být zhotoveny jejich kopie. Po válce byla nepoškozená sousoší Záboje a Slavoje a Ctirada a Šárky v roce 1947 uložena na travnatou plochu za kostelem sv. Petra a Pavla a později sem byla přenesena i kopie zničeného sousoší Přemysla a Libuše a opravené sousoší Lumíra a Písně.

Píseň drží v ruce pomyslný staročeský strunný nástroj „varyto“. Sousoší se nachází na jižní a východní straně trávníku. Sousoší je někdy také nazýváno jako Lumírova píseň.

Josef Václav Myslbek (1848–1922) patřil ke generaci tvůrců Národního divadla a zařadil se mezi umělce monumentálního realismu. Každému z jeho děl předcházely důkladné studie, stovky náčrtů a modelů. Myslbek se stal zakladatelem novodobého českého sochařství. Učil na Uměleckoprůmyslové škole a na AVU, a ovlivnil tak několik generací našich sochařů. S jeho dílem se můžeme setkat i na přilehlém Vyšehradském hřbitově.

Galerie: 
Katastrální území

Název: Lumír a Píseň

Umístění: Vyšehradské sady, Vyšehrad

Autor: Josef Václav Myslbek

Provedení: hořický pískovec

Rok instalace: 1888

Adresa
Vyšehrad 121/1
12000 Praha 2
Česká republika
50° 3' 50.7816" N, 14° 25' 3.1116" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 2.4.2024 15:02
Datum vytvoření: 20.7.2018 11:41

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?