Zajímavosti v Novinách Prahy 2, listopad 2023

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie, ale i současnost. Titulní stránka listopadového vydání připomíná úspěšnou a tradiční akci na Novoměstské radnici – Festival řemesel.  V novém čísle se dozvíme, že Praha 2 uctila památku manželů Radových umístěním jejich pamětní desky. I letos se bude konat celodenní vzpomínková akce Den válečných veteránů. Rozhovor je veden se zakladatelkami centra pro pomoc obětem domácího násilí Rosa. Dozvíte se také o zdravotnických zařízeních na Dvojce a Centru sociálních služeb. Nechybí obvyklá okénka s pozvánkami na listopadové akce, tradiční klubové rubriky, stránky o kultuře, výlety do historie, fotosoutěž a recept z dvojkové restaurace. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme: 

 

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články v Novinách Prahy 2.  

str. 1 – TITULNÍ  

 • Festival řemesel ukázal příslib do budoucna. Dne 17. října započal na Novoměstské radnici dvoudenní festival workshopů Řemesla živě. Už po desáté jsou představeny prostřednictvím mistrů a studentů různé řemeslné obory. 

Encyklopedie: Novoměstská radnice (stavby) 

str. 2–3 - ZPRAVODAJSTVÍ 

 • Praha 2 uctila památku manželů Radových. Pamětní deska byla odhalena na domě Francouzská 32 manželům Pravoslavu a Jindřišce Radovým, významným osobnostem české a světové keramiky a designu. 
 • Náměstí Míru ozdobily mexické Catrinas. Unikátní výstava fotografií “Catrinas por el mundo” představila kulturní bohatství mexického svátku mrtvých, který je součástí kulturního dědictví UNESCO. 
 • Den válečných veteránů se blíží. Devátý ročník celodenního vzpomínková akce se bude konat tradičně na nám. Míru. Hlavní program pro veřejnost začíná ve 14.00 hod  
 • Vinohrady poráží Barcelonu. Pražské Vinohrady se umístily na 28. místě mezi nejlépe hodnocenými lokalitami, předčily Barcelonou, Toronto i Atény. 
 • Radnice Prahy 2 si připomněla Památný den sokolstva. Stalo se tak 8. října, kdy byla na radnici Prahy 2 slavnostně rozvinuta sokolská vlajka na památku statečných členů sokola, obětí v boji za svobodu. 

Encyklopedie: Pravoslav Rada (osobnosti), Jindřiška Radová (osobnosti), Pravoslav a Jindřiška Radovi, Francouzská 32 (pamětní desky), nám. Míru (ulice), Den válečných veteránů, vzpomínkové akce na náměstí Míru (události), Památný den sokolstva, Akce Sokol (události), Sokol v Praze 2 – historie a současnost (publikace) 

str. 4 – CO SE CHYSTÁ 

 • Jak se promění pražské hlavní nádraží? Vítězný návrh soutěže Nový Hlavák bude představen veřejnosti 27. listopadu. Bude se týkat podoby Vrchlického sadů, tramvajové trati a rekonstrukce odbavovací haly. 
 • Nalaďte se na zimu: první vánoční punč a svařák bude opět na nám. Míru. Již 20. listopadu se otevřou brány tradičních Vánočních trhů na nám. Míru. 

Encyklopedie: Hlavní nádraží (stavby), Hlavní nádraží - historie v obrazech (historie v obrazech), Hlavní nádraží - mapy (proměny v čase), nám. Míru (ulice) 

str. 7 – MĚSTO A LIDÉ 

 • Do postavy Catriny jsem se zamilovala. Autorka unikátního projektu Catrinas por el mundo, paní Andrea Escobar Rios, představuje národní kulturní bohatství mexického svátku mrtvých. Výstavu fotografií jste mohli shlédnout na nám Míru a noviny přináší s paní Rios zajímavý rozhovor.  
 • Podzimní dýňobraní na Grébovce se opět vydařilo. Konalo se 22. října v Grébovce v Růžové zahradě a děti I rodiče si akci skvěle užili. 
 • Encyklopedie: nám. Míru (ulice), Havlíčkovy sady (příroda a parky) 

str. 8 – 9 - TÉMA 

 • Co možná nevíte o zdravotnických zařízeních na Dvojce. Článek představí čtyři zásadní zdravotnická zařízení, která působí na jejím území. 

Encyklopedie: Všeobecná fakultní nemocnice (bývalá Všeobecná nemocnice a novoměstský Ústav šlechtičen) (stavby), Budova Zemského nalezince (stavby), Klinika v Apolinářské ulici (pamětní desky), Zemská porodnice (stavby), Revmatologický ústav, Na Slupi č.p. 450/4 (stavby), Kostel Panny Marie Sedmibolestné a klášter alžbětinek s nemocnicí (stavby) 

str. 10-11 -  KULTURA  

 • Okénko do Novoměstské radnice. Představuje různorodé akce začínajícího adventu. Přijměte pozvánky na koncerty a výstavy. 
 • Čtěte a nechte se provázet současnými Vinohrady. Nová kniha spisovatelky Johany Fondové se zaměřuje na vinohradskou současnost formou průvodce a každá z kapitol je rozdělena na jinou oblast. O tuto knihu můžete soutěžit! 
 • Vyšehradské okénko. Totalita - rudá léta. K listopadovému výročí sametové revoluce je připravena na neděli 12. 11. zážitková hra s atmosférou komunistické totality, vhodná pro rodiče s dětmi od 10 let. 
 • Veletrh starožitností Antigue. Ve dnech 23. - 26. listopadu se na koná na Novoměstské radnici 49. ročník největší přehlídky starožitností v republice 
 • Dvojka pro přátele kultury vás v přehledu zve na různé listopadové akce a připojuje ohlédnutí za akcemi říjnovými. 
 • Soutěž na trasách hry Putování Prahou 2 prodloužena do konce roku. Na pěti putovních trasách byla vyhlášena soutěž o věcné ceny do konce října. Pořadatelé se rozhodli ji prodloužit do konce roku. Využijte příznivého počasí k zajímavým procházkám a zahrajte si. 
 • Výročí měsíce listopadu Nejvýznamnější výročí tohoto měsíce s vazbou na Prahu 2. 
 • Z  Encyklopedie Prahy 2. Medailonek bojovnice proti totalitě, politické vězeňkyně, předsedkyně Konfederace politických vězňů i Rady ÚSTR, paní MUDr. Naděždy Kavalírové, která by oslavila 13. 11. sté narozeniny. 

Encyklopedie: Novoměstská radnice (stavby), Vinohrady (území), Sametová revoluce – Albertov 1989 (události), Vyšehrad (území), putovani.praha2.cz, Naděžda Kavalírová (osobnosti) 

str. 13 – DVOJKA SPORTUJE A VZDĚLÁVÁ 

 • Psalo se před sto lety – Dnes z vinohradských ulic. Dozvíte se o rozvoji pouličního osvětlení, o rekonstrukci spořitelny vedle vinohradské radnice, nutnosti přejmenovat některé ulice díky sloučení Královských Vinohradů a dalších obcí s Prahou, o výstavbě domů na bývalém Seidlově poli a další zajímavosti.  
 • Lví silou, vzletem sokolím..... na vyšehradské schody. Dne 8. října po desáté startoval od Vyšehradské sokolovny Běh do vyšehradských schodů, provázený sokolským “Zdar!”. 
 • OPAKUJEME s Marií Benediktovou – Test paměti. Vyzkoušejte si namísto školního kvízu zábavný paměťový test pracovnice Knihovny na Vinohradech a trenérky paměti. Test není určen jen seniorům! 

Encyklopedie: Vznik Velké Prahy (události), Vyšehradská sokolovna, Rašínovo nábřeží č.p. 65/24 (stavby), Sokol v Praze 2 – historie a současnost (publikace), Knihovna na Vinohradech, otevření (události). 

str. 16 – KALEIDOSKOP 

 • Vaříme s… Alenou Rajterovou, hlavní kuchařkou Centra sociálních služeb Praha 2, Máchova 14. Tentokrát není pozvání do žádné z dvojkových restaurací, ale do zmíněného centra, kde se může stravovat i veřejnost. Recept přinášíme na Kuřecí steak s bylinkami podle jídelny v “Máchovce”. 
 • Fotosoutěž: Jméno kterého známého podnikatele nesl kulturní podnik, jenž sídlil v domě zobrazeném na fotografii? 
 • Správná odpověď z říjnového vydání Novin Prahy 2 je: Komín stojí v jihozápadním rohu areálu Všeobecné fakultní nemocnice, při ulicích Benátská a Na Hrádku

Encyklopedie: Máchova (ulice), Benátská (ulice), Na Hrádku (ulice) 

Více v Noviny Prahy 2, listopad 2023 na www.np2.cz/  

 

 

Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 6.11.2023 15:48
Datum vytvoření: 6.11.2023 14:02

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?