NP2, 2022, 02

Zajímavosti v Novinách Prahy 2, únor 2022

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. V únorovém čísle najdete například článek o nové pamětní desce na rodném domě Milady Horákové, rozhovor s Dagmar Havlovou o domě U Dvou tisíc i medailonky nových čestných občanů Prahy 2, další připomenutí vzniku Velké Prahy aj. Nechybí i tradiční klubové rubriky, stránky o kultuře, výlety do historie a fotosoutěž. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články na příslušné stránce Novin Prahy 2.

str. 1 – TITULNÍ

• Startuje magický Rok Dvojky. Článek o roku plném dvojek a připravovaných společenských a kulturních akcí. Zahájí 22. 2. 2022 oceněním nových čestných občanů na Novoměstské radnici.

Encyklopedie: čestní občané

str. 2 – ZPRAVODAJSTVÍ

• Milada Horáková se narodila na Vinohradech. O odhalení pamětní desky Dr. Milady Horákové na jejím rodném domě na rohu Rumunské a Bělehradské i následném pietním aktu v kostele sv. Ludmily, kde byla pokřtěna.
  •  Tříkrálový pochod ukončil Vánoce. V altánu na Folimance a průvodem Podskalím byla založena nová tradice.

Encyklopedie: Pamětní deska M. Horáková, park Folimanka, Podskalí

str. 4 – CO SE CHYSTÁ

• Čechovy sady nabídnou návštěvníkům překvapení. O připravované rekonstrukci sadů Svatopluka Čecha.

Encyklopedie: Sady Svatopluka Čecha

str. 5 – ROZHOVOR

• Dagmar Havlová bydlí v nejslavnějším domě Rašínova nábřeří. Rozhovor s podnikatelkou Dagmar Havlovou, vdovou po Ivanovi M. Havlovi, bratrovi Václava Havla, a jejím životě v domě U Dvou tisíc.

Encyklopedie: Ivan M. Havel, Dům U Dvou tisíc.

Str. 8 a 9 – TÉMA

• Dvojka už zná své nové čestné občany. Dokončení seriálu o čestných občanech Prahy 2. Medailonky těch, kteří byli zastupiteli schváleni v prosinci 2021 a budou oceněni na slavnostním setkání na Novoměstské radnici 22. února 2022.

Encyklopedie: Jan Klusák, Hana Maciuchová, Eva Rejšková, Rudolf Riedlbauch, Ivan M. Havel, Ivan Bičík, Petr Franta, Jana Koubková, Tomáš Töpfer, Karel Benetka.

str. 10 a 11– KULTURA

• Výstavy, Divadla, Koncerty, Akce
    Okénko do Novoměstské radnice – Harmonia Praga a Stylové večery.
    Vyšehradské okénko

Kulturní a společenské akce, na které se můžeme přijít podívat.
  • Hudba na hradbách na Bastionu zní již 10 let. O koncertním cyklu zaměřeném na jazz.
  • Výstava na Karlově: Kola kolům pomáhají. O historii i současné činnosti spolku motorkářů MDA RIDE.
  • Pojďte s námi po stopách Josefa Lady. Pozvánka na novou trasu venkovní hry Putování Prahou 2.
  • Dvojka pro přátele kultury. Obvyklé ohlédnutí, plány na aktuální měsíc a kvíz pro členy klubu.
  • Zemřel režisér Básníků Dušan Klein. Vzpomínka zesnulého na režiséra z Vinohrad.
  • Sokol Pražský (16. 2. 1862) – z Encyklopedie Prahy 2. Medailonek ke 160. výročí vzniku Sokola.

Encyklopedie: Novoměstská radnice, Vyšehrad, Bastion, Muzeum policie ČR, Josef Lada, Dušan Klein, Vznik Sokola Pražského.

str. 13 – VÝLETY DO HISTORIE

• Dnes o Velké Praze. Další článek o události, kdy od 1. ledna 1922 byly spolu s dalšími obcemi k Praze připojeny i Královské Vinohrady a Nusle. Ze série Psalo se před 100 lety (M. Frankl).
  • Resslova ulice. Pokračování série O původu názvů ulic (J. Gross).
  • Výročí měsíce února. Výběr z kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie.

Encyklopedie: Vznik Velké Prahy, Resslova ulice, Osobnosti a výročí měsíce února.

str. 16 - KALEIDOSKOP

• Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2. Správná odpověď z minulého čísla: náhrobní kámen z roku 1619 synovi novoměstského ševce V. Vovsa vsazený do zdi kostela sv. Štěpána.

Encyklopedie: kostel sv. Štěpána

Více v Noviny Prahy 2, únor 2022 (PDF, komplet)

Datum poslední aktualizace: 7.2.2022 23:55
Datum vytvoření: 7.2.2022 23:53