Rudolf Riedlbauch (Vinohrady)
Akademický malíř.
Narodil se 14. června 1944 v obci Dýšina u Plzně, zemřel 31. května 2023 v Praze.
Akademický malíř Rudolf Riedlbauch je významným českým malířem tvořícím a žijícím již více než 35 let v Praze 2 na Vinohradech. Narodil se 14. června 1944 v obci Dýšina u Plzně. V roce 1947 se rodina přestěhovala do Strakonic. Jeho sourozenci se stali hudebníky a hudba provázela Rudolfa celým životem. Od dětství se u něj projevoval výrazný výtvarný talent, a proto se přihlásil na Akademii výtvarných umění v Praze, nastoupil do figurální a krajinářské školy profesora Františka Jiroudka.
Charakteristickým rysem pro jeho malbu je rozkládání tvaru do menších kaleidoskopických ploch. V jeho tvorbě nechybí ani příroda z našich i zahraničních krajů. Krajinné scenérie, rybníky, moře, květiny, keře, stromy jsou realizovány ve všech výtvarných technikách, také v nástěnných malbách. Jedním z inspiračních zdrojů autora vždy byla a stále zůstává hudba, kterou se zabýval nejen on, ale i jeho sourozenci, dnes uznávaní hudební umělci.
Od počátku 90. let se kromě tradičních námětů – muzikantů, lidových slavností, tanečních motivů i světa divadel objevují témata přírody. Impulsem k tomu byl častý pobyt ve starobylé chalupě u Blatné, kde trávil hodně času.
Významnou část jeho tvorby tvoří realizace v architektuře. Například rekonstrukce J. Jesenia v pražském Karolinu, malba na dřevěném obležení v hotelu U tří pštrosů, triptychy v saloncích vinárny Vikárka areálu Pražského hradu. V roce 1980 vytvořil spolu s L. Kaprasovou gobelín o rozměrech 3x7 metrů pro tehdejší Palác kultury v Praze. Dále realizoval nástěnnou malbu o rozměrech 3x15 metrů v salonku rektora České zemědělské university v Praze Suchdole, v salonku rektora ČVUT a v hotelu Corinthia Towers v Praze 4 nebo fresku s názvem Tanec umístěné na stropě kavárny Slavia v Praze. K nejznámějším realizacím patří velká luneta ve vstupním prostoru Poslanecké sněmovny parlamentu ČR. Také řešil zajímavý úkol – uplatnění rozsáhlých maleb na 3 fasádách domů v Trnavě.
Z 90. let pochází řada děl, která se nacházejí v SRN. Mimo jiné jsou to nástěnné malby v budově policejního ředitelství v Konstanz, ve Freiburgu, ve Steiwasenu nebo na zámku v Mainau.
Experimentoval také v práci se sklem, která začala po účasti na 3. mezinárodním sklářském symposiu v Novém Boru. Jeho půvabné malby ve skle, vitráže a vázy zanechávají silné dojmy tak, jako celá jeho tvorba.
Příležitostně se věnoval i ilustraci knih a povídek v časopisech.
Kromě výtvarné činnosti působil řadu let jako pedagog. V roce 1970 učil na Střední odborné škole výtvarné v Praze. V 1973 byl na základě konkurzu jmenován odborným asistentem na katedře kreslení a modelování na Fakultě architektury ČVUT v Praze. V letech 1987 -1990 vyučoval na Akademii výtvarných umění a habilitoval se jako docent.
Na podzim roku 2016 byla uspořádána retrospektivní výstava Rudolfa Riedlbaucha v Galerii v přízemí Novoměstské radnice. V roce 2022 mu bylo uděleno čestné občanství.
Rudolf Riedlbauch zemřel v Praze dne 31. 5. 2023.
Datum vytvoření: 25.1.2022 22:44
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba