Petr Pavlík

Akademický malíř.

Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, ale během normalizace se jako výtvarník nemohl uplatnit. To se změnilo s pádem železné opony.

Doc. Petr Pavlík , akad. malíř se narodil 31. ledna 1945 v Praze.

Rodiče Petra Pavlíka pocházeli z venkovského prostředí na Vysočině, ale po svatbě začali žít v Praze na Vinohradech. V 50. letech byl Petrův otec odsouzen z politických důvodů na pět let do vězení. Po maturitě nesměl Petr studovat, pracoval manuálně a na konci 60. let byl přijat na pražskou AVU. V době normalizace spolupořádal nezávislé výstavy a další akce. Oficiálně vystavovat nesměl.

Vystavoval v Evropě i ve Spojených státech, jeho dílo je zastoupeno např. ve sbírkách Národní galerie v Praze,v pařížském Muzeé d´ Art Moderne Centre de George Pompideu, v Puškinově muzeu v Moskvě nebo v národní galerii v Oslu. Je členem volného uskupení 12/15 a S.V.U.Mánes.

Spolu se svým fiktivním bratrem jednobuněčným dvojčetem dr. Pavlem Petříkem napsal řadu článků kritických k české porevoluční výtvarné scéně, které vyšly též knižně. Dnes rovněž učí na katedře scénografie DAMU v Praze a píše kritické články o umění a stavu společnosti.  Žije na Vinohradech.

Čestné občanství MČ Praha 2 uděleno 30. září 2014 .

Galerie: 
Narození
31.1.1945
Datum poslední aktualizace: 15.12.2019 14:10
Datum vytvoření: 4.1.2019 17:22

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?