Jan Gusta Havel. Zdroj: Paměť národa

Jan "Gusta" Havel (Nusle)

Hokejový reprezentant, útočník. Účastník třech mistrovství světa, dvou olympiád. Po ukončení aktivní kariéry působil jako ternér.

Jan Havel se narodil 10. listopadu 1942 ve vesnici Pašinka nedaleko Kolína.

Jan Havel, mezi spoluhráči přezdívaný Gusta, se narodil 10. listopadu 1942 ve vesnici Pašinka nedaleko Kolína. Vyučil se automechanikem a později v Poděbradech absolvoval i hotelovou školu. Přezdívku Gusta si vysloužil jako mladík, kdy jezdil na motorce, podle slavného motocyklového závodníka Gustava Havla.

Bruslit začal v pěti letech na místním rybníku, v deseti již hrál hokej za Tatru Kolín, později hrál v období základní vojenské službě za oddíly Dukla Litoměřice a Dukla Jihlava, až se nakonec jako dvacetiletý dostal do pražské Sparty. Podmínky ve Spartě kladly na hráče vysoké nároky, kromě tréninků a zápasů musel i těžce fyzicky pracovat v dělnické profesi v ČKD. Časem se to pro něj stalo s hraním hokeje neslučitelné. Na protest byla v roce 1965 hráči uspořádána protestní stávka za změnu podmínek, jiné kluby od zmíněné praxe upouštěly, ne tak Sparta. Ta povinnost hokejistů zároveň pracovat zrušila až později. Posledním přestupem Jana Havla byl do pražské Slavie, kde působil jako hráč v letech 1975 až 1979. 

V týmu národní reprezentace se Jan Gusta Havel účastnil dvou zimních olympijských her roce 1968 (stříbrná medaile) 1972 (bronzová medaile) a tří Mistrovství světa v ledním hokeji. Historicky nejvýznamnější z nich bylo mistrovství světa roku 1969 ve Stockholmu, na kterém národní mužstvo na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy odmítlo podat po zápase ruku hráčům Sovětského svazu. Jan Havel s dalšími čtyřmi spoluhráči si dokonce přelepil na dresu rudou hvězdu. 

Hráčem Sparty zůstal až do roku 1976. Po skončení profesionální kariéry se stal Jan Gusta Havel trenérem juniorů v Kralupech nad Vltavou a ve Slaném.

Na svém kontě má několik dlouho nepřekonaných rekordů, je trojnásobným vítězem Spenglerova poháru, nejlepší střelec československé hokejové ligy v létech 1968 a 1971, člen All stars týmu HC Sparta Praha, člen Klubu hokejových střelců a v roce 2014 byl Jan Gusta Havel uveden do Síně slávy českého hokeje.  Jak zmiňuje v dokumentu pro Paměť národa, v obličeji má z hokeje 142 stehů.

Čestné občanství MČ Praha 2 uděleno 30. ledna 2013.

Galerie: 
Jan Gusta Havel. Zdroj: Paměť národa
J. Moc: Jan Gusta Habel - hokejový virtuos. Obálka knihy
Narození
10.11.1942
Katastrální území
Odkazy a literatura:
Jiří Moc: Jan Gusta Havel - hokejový Vivaldi, 2001
David Soeldner, František Suchan. Souhvězdí Sparta, eSports, 2017
Datum poslední aktualizace: 8.11.2023 10:42
Datum vytvoření: 4.1.2019 17:39

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?