Dagmar Evaldová (Vinohrady)

Celoživotní Sokolka, vychovatelka.

Otec a strýc popraveni nacisty za odbojovou činnost. Pamětnice za války totálně nasazena. Působila jako pedagožka. Po roce 1989 stála u obnovy Sokola.

Dagmar Evaldová se narodila 31. března 1928

Oba rodiče byli nadšenými sokoly. Otec Karel Evald, profesí soudce, se během druhé světové války zapojil do protinacistického odboje ilegální sokolské organizace Jindra, za což byl v roce 1943 popraven. Stejný osud potkal i jeho staršího bratra Jaroslava. Dagmar Evaldová za války nemohla dostudovat a byla totálně nasazena ve vlašimské zbrojovce. Po skončení války se s vervou vrhla do obnovy Sokola. Po jeho zakázání komunistickým režimem pracovala v několika továrnách, neboť jí nadále nebylo dovoleno studovat.

Později, v 60. letech, si mohla dálkově dostudovat pedagogiku a získala místo vychovatelky nevidomých dětí. Zároveň se podílela na projektu SOS dětských vesniček. Tématem výchovy nevidomých se zabývala až do důchodu. Po Sametové revoluci byla jednou z hlavních postav obnovy Sokola a působila v Sokole Pražském.

Čestné občanství MČ Praha 2 uděleno 13. září 2018.

Narození
31.3.1928