Tomáš Bím

Tomáš Bím (Nové Město)

Akademický malíř a grafik.

Tomáš Bím se narodil 12. listopadu 1946 v Praze.

Celosvětově uznávaný český malíř, grafik a ilustrátor. V dětství jej inspirovalo prostředí studia Jiřího Trnky, kde pracoval jeho otec. Vystudoval Odborné polygrafické učiliště, obor knihtisk. Po vyučení pracoval v podniku Supraphon, také jako tiskař, v reklamě a  jako výtvarník Státního divadelního studia. V prvních letech tvorby se zaměřil především na užitou grafiku, ilustraci, kresbu, suchou jehlu a olejovou malbu. Od roku 1978 se zabývá volnou grafikou, především litografi. 

V roce 1983 získal stipendium Kunstverein Osnabrück e.V. a soukromě studoval v Německu. Později absolvoval studijní pobyty v Anglii, Francii, Holandsku, Itálii, Německu, Španělsku, Thajsku, USA aj. Ve své tvorbě se zaměřuje na magický realizmus (prof. F. Dvořák), jeho inspirací jsou američtí precizionisté. Účastnil se stovek výstav doma i v zahraničí, ilustroval mnoho knih a časopisů. Díky tvorbě plakátů a drobných grafik je známý i široké veřejnosti. Jeho díla jsou zastoupena v galeriích, muzeích a soukromých sbírkách po celém světě (Haag, Lusaka, Köln, Jakarta, Sydney, Moskva aj.). 

Tomáš Bím na svých obrazech zastavuje čas a kouzlu okamžiku staví nádherný barevný pomník. Pro co nejpůsobivější sdělení svých poselství volí rozličné výtvarné techniky. 

Narodil se na Karlově náměstí, a proto rád o sobě říká, že má město v krvi. V současné době žije a pracuje v Letech u Prahy (dříve v Praze – Hostivaři).  Věnuje se stále i litografii, a tak pravidelně tvoří v Litografické dílně Martina Boudy v Říční ulici v Praze 1. Od roku 2011 provozuje v Dobřichovicích galerii. Je členem Grafické asociace, Sdružení českých umělců grafiků Hollar a První české litograficko herecké společnosti Graphothalie. 

Čestné občanství MČ Praha 2 uděleno 13. září 2018.

František Dvořák o Tomáši Bímovi řekl, že na jeho výstavách se mluvit nemusí, o světě plném barevných radostí a příjemných nadějí vše vypovídají jeho obrazy.  Touto radostí se mohli potěšit i návštěvníci retrospektivní výstavy Ohlédnutí II, která se konala na přelomu roku 2021 a 2022 na Novoměstské radnici.

Narození
12.11.1946
Katastrální území
Adresa
Karlovo náměstí
120 00 Praha 2
Česká republika
50° 4' 32.7072" N, 14° 25' 11.8092" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 8.11.2023 15:32
Datum vytvoření: 10.2.2019 15:57

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?