Ivan Brtna

Ivan Brtna (Nové Město)

Akademický malíř, grafik, pedagog.

Narodil se 28. března 1948 v Rumburku, zemřel 15. listopadu 2016 v Praze.

Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér užité a monumentální malby. Během svého profesního života se věnoval malbě, kresbě, užité grafice, ilustraci, realizacím v architektuře. Jeho dílo je nebývale rozsáhlé – na tisíc maleb, stovek kreseb, desítky grafik a další tvorby z oblasti výtvarného umění. Působil 34 let  jako pedagog na Výtvarné škole Václava Hollara v Praze (výuka figurálního kreslení).

Základem každé malby Ivana Brtny je pečlivě budovaný a modelovaný prostor z geometrických elementů. Do tohoto prostoru malíř zasazoval prvky spojené s realitou. Užití barev je v jeho obrazech klíčové. Výraznou roli v jeho tvorbě hraje kresba tuší, již Ivan Brtna sám pro sebe nazýval kaligrafií, neboť mu ji svou dekorativností připomínala.

Od roku 1971 měl Ivan Brtna řadu samostatných výstav v Čechách i v zahraničí, svými díly se účastnil i mnoha společných výstav. Poslední samostatné výstavy po roce 2000 se konaly tři: V Galerii Jiřího Trnky v Plzni (2003), ve Výstavní síni České spořitelny v Praze (2015) a v Galerii ART+UM v Praze (2017).

Malíř Ivan Brtna byl držitelem řady ocenění. Posledním získaným oceněním, ještě za jeho života, byla roku 2002 Cena UVU ČR (Unie výtvarných umělců) na Středoevropském bienále kresby v Plzni.

Ivan Brtna žil velkou část života v Praze 2. Zemřel po vážné, dlouhotrvající nemoci ve věku 68 let. Do poslední chvíle byl nesmírně plodný – denně pracoval a věnoval se nejenom kresbě, ale i malbě a dalším technikám. U příležitosti jeho nedožitých sedmdesátin mu uspořádala manželka Šárka Brtnová, rovněž akademická malířka, výstavu v Galerii Novoměstské radnice. 

Galerie: 
I.Brtna2
I.Brtna1
I.Brtna plakát
Narození
28.3.1948
Úmrtí
15.11.2016 (68 let)
Katastrální územíDatum poslední aktualizace: 1.11.2023 10:08
Datum vytvoření: 14.3.2019 23:59

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?