NP2_2021_03

Zajímavosti v Novinách Prahy 2, březen 2021

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. V březnovém čísle, které má po čase opět 16 stran, najdete články na téma významných výročí, například na památku kněžny Ludmily. Ale také opět tipy na vycházky, tradiční stránky věnované kultuře, stejně jako výlety do historie. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články na příslušné stránce Novin.

str. 2 – ZPRAVODAJSTVÍ

• Svoboda a strach jsou dvě strany téže mince, říká výstava. Fotografie a text z vernisáže výstavy „Nemějte strach! Katolická církev a cesta střední Evropy ke svobodě“ na náměstí Míru, která připomíná úsilí o svobodu v zemích V4 v dobách komunistické totality.

Encyklopedie: Nemějte strach! Katolická církev a cesta střední Evropy ke svobodě (aktualita).

str. 3 – ZPRAVODAJSTVÍ

• Vzpomínka na oběti bombardování. Foto a text z pietního aktu na Karlově náměstí u pamětní desky věnované obětem tragického náletu na Prahy v únoru 1945.
  • Vzpomínka na Rašína proběhla u jeho busty. Foto a text z uctění památky Aloise Rašína u jeho busty v přízemí budovy úřadu MČ Praha 2 u příležitosti výročí úmrtí následkem atentátu.

Encyklopedie: Nálet na Prahu 1945 (událost), Památce obětí bombardování (pamětní deska), Popel Popeleční středy (publikace), Alois Rašín (osobnost).

str. 5 – ŽIJÍ MEZI NÁMI

• Vyšehrad je nejhezčí, když prší. Článek o Pavlu Frišovi alias Vyšehradském jezdci, novodobém nadšeném propagátorovi historie a zajímavostí Vyšehradu a okolí, který mj. vydal sbírku fejetonů Popelky Biliánové.

Encyklopedie: Vyšehrad, Popelka Biliánová.

str. 8 – TÉMA, pokračování na str. 9

Dvoustrana věnovaná tématu kněžny Ludmily, první české světice, která stála u počátků české státnosti. Od její mučednické smrti letos uplyne 1100 let.

• Akce na památku kněžny Ludmily začnou už v dubnu. Článek o tom, jak se Praha 2, připojí k akcím, které budou na počest velké osobnosti našich dějin konat v celé zemi.
  • O spolku Svatá Ludmila. Text o činnosti spolku, k němuž se Praha 2 loni připojila.
  • Příběh první české kněžny. Stručné připomenutí historie i odkazu sv. Ludmily a inspirace pro dnešní dobu.
  • Znáte svatoludmilská místa na dvojce? Informace o publikaci, kterou vydává MČ Praha 2.

Encyklopedie: Svatá Ludmila, Svatoludmilská místa Prahy 2 (publikace 2017),

str. 10 – KULTURA

• Samcovy obrazy jako příslib naděje jsou v kostele. Foto a text jako pozvánka na výstavu obrazů Jana Samce do kostela sv. Ludmily.
  • Vzpomínka na Hanu Maciuchovou. Vzpomínka od Tomáše Töpfera, ředitele Divadla na Vinohradech.

Encyklopedie: Kostel sv. Ludmily, Hana Maciuchová, Divadlo na Vinohradech (organizace), Tomáš Töpfer.

str. 11 – KULTURA

• Dvojka pro přátele kultury. Pravidelná rubrika o aktivitách klubu, v současné době probíhajících, bohužel, jen on-line. Včetně březnového kvízu pro členy klubu.
  • Vycházka do Riegrových sadů – Proč se „řezali“ vinohradští a žižkovští kluci. Pozvánka na vycházku spojenou s historickými zajímavostmi.
  • Poslouchadlo čeká na posluchače. Stručně o nabídce poslechu záznamů z archivu Divadla na Vinohradech.
  • Dvojka hostí výstavu fotografií na podporu lidí s trestní minulostí. Stručně o výstavě Uteč před předsudkem aneb Žlutá stužka, která bude v březnu na náměstí Míru.

Encyklopedie:  Klub: Toulky Prahou 2 - Podskalí, Josef Hlávka, Jan Kříženecký, Irena Bernášková, Vojtěch Preissig, Emil Hácha, Moritz Gröbe, Havlíčkovy sady, Popelka Biliánová, František Thomayer, Otto Pick, Karel Velebný, Mejla Hlavsa, Jan Němec, Vácslav Havel
Další: Riegrovy sady, Mánesova, Václav Vydra nejst., Gustav Hladil-Sojka, Laichterův dům, Jan Kotěra, Obelisk v Riegrových sadechDívka s obručí, Vinohrady, Kanálka, F. L. Rieger, Vinohradská

str. 13 – VÝLETY DO HISTORIE

• Z Encyklopedie Prahy 2 – Jan Kříženecký. Článek věnovaný osobnosti a výročí, zpracovaný podle Encyklopedie. Od úmrtí průkopníka české kinematografie uplynulo 100 let.
  • Průmysl a obchod na Král. Vinohradech (XVIII.) – Vinohradská pošta (M.Frankl). Další ze zavedené série článků o historii.
  • Výročí měsíce března. Přehled kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie.
  • O původu názvů našich ulic – Ulice Wenzigova (J. Gross, J. Kocourek). Pokračování seriálu o historii ulic Prahy 2 a jejích názvů.

Encyklopedie: Jan KříženeckýOsobnosti a výročí měsíce března (zajímavost). Wenzigova.

str. 16 - KALEIDOSKOP

• Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2. Správná odpověď z minulého čísla: domy čp. 1980 a čp. 2000 na Rašínově nábřeží, které vyprojektoval Vácslav Havel, stavitel paláce Lucerna.

Encyklopedie: Secesní činžovní domy na Rašínově nábřeží, Dům U Dvou tisíc, Vácslav Havel

Více v Noviny Prahy 2, březen 2021 (PDF, komplet)

Datum poslední aktualizace: 2.3.2021 15:14
    Datum vytvoření: 2.3.2021 14:48