Vojtěch Preissig (Vinohrady)
Český grafik, typograf, malíř, ilustrátor, účastník protirakouského i protinacistického odboje.
Narodil se 31. července 1873 v obci Světec (okres Teplice), zemřel 11. června 1944 v koncentračním táboře Dachau, Německo
Narodil se v obci Světec v okrese Teplice. Jeho otec byl důlní inženýr , v roce 1884 se přestěhovala rodina do Prahy. Od jedenácti let studoval na 1. české reálce v Ječné ulici, kde v roce1892 odmaturoval. Poté studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole u Bedřicha Ohmanna (1892 – 1897). Po ukončení studií odjel přes Vídeň a Mnichov do Paříže, aby spolupracoval s Alfonsem Muchou a studoval grafické techniky v soukromých ateliérech E. Delauna a A. Schmida. V roce 1903 se vrátil zpět do Prahy a začal pracovat v České slévárně písma. Založil rodinu a bydlel na Královských Vinohradech, v Chodské ulici. Jednou z jeho tří dcer byla Irena, později provdána jako Bernášková. Od roku 1905 měl Preissig vlastní grafický ateliér na Vinohradech a tvořil ve stylu secese. Vynikající byly jeho ilustrace - např. ilustroval Karafiátovy Broučky (1903) a Bezručovy Slezské písně, stejně tak grafické úpravy knih a plakáty. Vojtěch Pressig založil časopis Česká grafika, působil v Spolku výtvarných umělců Mánes a Sdružení českých umělců grafiků Hollar.
Vlivem finančních problémů, kdy mu byl soudní exekucí zabaven ateliér, odjel v roce 1910 do USA. Ve Spojených státech byl pedagogem na škole Art Students League a reklamním grafikem. Později učil na Kolumbijské univerzitě. Za pobytu v USA se zabýval typografií a vytvářel abstraktní kompozice. Typografii i vyučoval na Wentworth Institut v Bostonu. Experimentoval s asamblážemi – kolážemi z běžných předmětů, otiskoval materiály. V této době vytvořil i slavné písmo Preissig Roman, které je dodnes považováno za jedno z prvních moderních typů (v roce 1925 bylo zavedeno Státní tiskárnou v Praze).
Během 1. světové války se zapojil do zahraničního protirakouského odboje a tvořil náborové plakáty do Československých legií. V kampani za svobodu Československa roku 1918 použil své nové plakátové písmo (verzálky). Ve 20. letech vznikla více než polovina Preissigových ex libris. Roku 1931 se vrátil do Prahy a jeho tvorba se od roku 1934 transformovala do abstraktní malby. Více experimentoval s abstrakcí. Roku 1933 byla v Praze v Topičově salonu uspořádána úspěšná Preissigova retrospektivní výstava a ve Světci u Bíliny bylo otevřeno Preissigovo museum.
Během nacistické okupace byl členem ilegální skupiny. Se svou dcerou Irenou Bernáškovou jako člen odbojové skupiny vydával ilegální časopis V boj. Roku 1940 byl zatčen gestapem, později odveden do koncentračního tábora Dachau, kde v roce 1944 zahynul.
Vojtěch Preissig a jeho dcera "paní Inka" mají pamětní desku na domě v Záběhlicích, kde Preissig žil v době protektorátu.
Datum vytvoření: 4.2.2021 22:19
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba