Braunův dům, deska (autor fotografie: Milan Polák)

Braunův dům, Karlovo náměstí čp. 671/24 (Nové Město)

Dům u kamenného stolu, Salmovský

Na domě stojícím na nároží Karlova náměstí a Řeznické je umístěna pamětní deska připomínající historii domu. Zejména skutečnost, že zde žil, tvořil a nakonec i zemřel v 18. století barokní sochař Matyáš Bernard Barun.

Matyáš B. Braun byl sochař, řezbář a kameník. Pocházel z Tyrolska, ale vypracoval se na jednoho z nejvýznamnějších umělců vrcholného českého baroka. Narodil se 24. února 1684 v Sautens, ve farnosti Oetz v Tyrolsku. Po studiu sochařství v Salzburgu navštívil Itálii. Do Čech přišel na pozvání cisterciáckého opata Eugena Tyttla. První úspěchy sklidil dílem sv. Luitgarda vytvořeným pro Karlův most. Stal se úspěšným a uznávaným tvůrcem. v roce 1714 zakoupil dům stojící na tehdejším Dobytčím trhu. V něm žil, provozoval významou sochařskou dílnu a nakonec i 15. února 1736 zemřel. Jeho četná díla lze obdivovat v Praze i na mnoha dalších místech v Čechách.

Pamětní deska na domě je vytvořena jako jednoduchá, obdélná černá tabule s textem:

„Braunův dům "U kamenného stolu" později "Salmovský". Původně dva gotické domy jichž dispozice je zachována ve sklepech. Z renesanční přestavby dochováno dvorní křídlo a portál z druhé poloviny 16.stol. Dnešní podoba domu je z pozdně barokní úpravy z druhé poloviny 18.stol. snad od J.J.Wircha. Dům patřil v první polovině 18.stol. rodině barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna, který zde 15.února 1738  zemřel“

Braunův dům portál

Název: Braunův dům

Umístění: Karlovo náměstí čp. 671/24

Text: Barunův dům "U Kamenného stolu". Později "Salmovský". Původně dva gotické domy, jichž disposice je zachována ve sklepech. Z renesanční přestavby dochováno dvorní křídlo a portál z druhé poloviny 16. stol.Dnešní podoba domu je z pozdně barokní úpravy z druhé poloviny 18. stol. snad od J. J. Wircha.Dům patřilm v první polovině 18. stol. rodině barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna, který zde 15. února 1738 zemřel.

Provedení: Kovová deska s reliéfním písmem

Karlovo náměstí 671/24
Datum poslední aktualizace: 18.3.2024 15:07