Zvětšit mapu
Zmenšit mapu
Deska pod pražským loktem (autor fotografie: Milan Polák)

Etalon, Novoměstská radnice, Vodičkova čp. 1/1 (Nové Město)

Pražský loket, Český loket

Železná míra udávala délku pražského loktu. Je doplněna vysvětlující pamětní deskou.

Na východní straně Novoměstské radnice, jen kousek od fragmentu řetězu, kterým se kdysi v určenou večerní hodinu uzavírala Vodičkova ulice, se nachází od roku 1760 český neboli pražský loket. Tato železná míra (doplněna dnes vysvětlující pamětní deskou) se nalézá, a bylo tomu tak i v minulosti, výše než dva metry nad chodníkem, aby byla uchráněna rukou vandala. Podle této míry mohlo být kontrolováno správné měření sukna nebo podobného, tímto způsobem měřitelného zboží. V době trhů bývaly k této cejchované míře přistaveny schůdky a městský zřízenec za nepatrný poplatek provedl na požádání přeměření. Lidové úsloví „Měří každému jiným loktem“ vzniklo právě tím, že kupci někdy užívali jinou míru pro prodej a jinou pro koupi.

Pražský loket
Vchod z Vodičkovy ulice s etalonem
Novoměstská radnice

Název: Etalon

Umístění: Východní strana Novoměstské radnice, 2 m nad chodníkem

Text na desce: Etalon (bývalá mírná míra) pražského lokte, zvaného též český, jenž byl stanoven za krále Přemysla Otakara II. v roce 1268, měří 591,4 mm. Zde si mohli kupci cejchovat (dříve cimentovat) své dřevěné lokte. Byl zde zazděn proto, aby každý maje k tomu přístup volný, jistou míru toho lokte pražského sobě vzíti mohl.

Provedení: Etalon a vysvětlující kovová deska s reliéfním písmem

Datum instalace: 1760

Vodičkova 1/1