Foto M. Polák, 2022

Kaple Nanebevzetí Panny Marie, Novoměstská radnice, Karlovo náměstí čp. 1/23 (Nové Město)

Po bitvě na Bílé hoře byla radniční kaple ve věži Novoměstské radnice na Karlově náměstí zasvěcena Nanebevzetí Panny Marie a patronu české země sv. Václavovi.

Po Bitvě na Bílé hoře byla na Novoměstské radnici novoměstská rada osazena katolíky a v původně gotické kapli Nanebevzetí Panny Marie se konaly každodenně před zasedáním městské rady mše, a protože bylo v té době v radnici i vězení, konaly se zde pro vězně nedělní a sváteční bohoslužby. Ty později vedli kněží z kláštera irských františkánů, kteří se souhlasem císaře Ferdinanda II. a pražského arcibiskupa Arnošta Albrechta hraběte Harracha přišli v roce 1630 do Prahy. Za tuto duchovní službu dostávali od novoměstské obce 58 zlatých a 20 krejcarů ročně. Kaple v radniční věži byla dostatečně osvětlována čtyřmi okny, dvě vedla na jižní stranu do prostoru nynějšího Karlova náměstí a dvě do Vodičkovy ulice. V roce 1722 došlo k barokní přestavbě radniční kaple v prvním patře věže a k jejímu zaklenutí českou plackou. Ve středu štukem zdobené klenby byla provedena malba – alegorie Práva a Spravedlnosti, spravedlnosti božské a lidské. Stěny byly potaženy červenými čalouny a ve výplních pod klenbou ozdobeny zlatými barokními řezbami. Dnes jsou v kapli umístěny mariánské obrazy, svatý Jiří z 2. poloviny 17. století a na pažení vstupních dveří latinský nápis v českém překladu: "Synové lidští, suďte spravedlivě." Měl být připomínkou soudcům, kteří tady vzývali božskou pomoc k řádnému vyplnění své soudcovské povinnosti, předtím než odcházeli k soudnímu jednání. Původně se zde nacházela ještě plastika zbičovaného Krista, dřevořezba z 15. století, jako živá připomínka lidské nespravedlnosti. Tato plastika Krista je však nyní uložena v městském muzeu.

Galerie: 
Umístění desky v kapli (Foto M. Polák, 2022)
Nástropní malba (Foto M. polák, 2022)
Interiér kaple (Foto M. Polák, 2022)
Katastrální území

Název: Kaple Nanebevzetí Panny Marie,

Umístění:  Kaple Nanebevzetí Panny Marie, Novoměstská radnice, Karlovo náměstí čp. 1/23

Text: L. P. 1891 dne 21. února, za starosty JUDra Jindřicha Šolce a praesidenta z. tr. soudu dvor. rady Jana Procházky byla tato kaple r. 1622 ke cti na Nebevzetí P. Marie zasvěcena. Po obnovení nákladem obce pražské vykonaném opět vysvěcena.

Provedení: Bílý mramor

Rok instalace: 1891

Adresa
Katlovo náměstí 1
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 41.394" N, 14° 25' 16.5576" E
Odkazy a literatura:
Hrubeš J.: Novoměstská radnice a Karlovo náměstí, Milpo Media, Praha 2000
Datum poslední aktualizace: 31.3.2022 10:52
Datum vytvoření: 31.3.2022 10:52

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?