Kameny zmizelých - projekt

Stolpersteine

Kameny zmizelých - v originále Stolpersteine  (v překladu „kameny, o které je třeba ‚pohledem’ klopýtnout“) - jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, nesoucí krátký text se vzpomínkou na oběti holokaustu a nacistického režimu.

Události

Mezinárodní den památky obětí holocaustu (osvobození koncentračního tábora Osvětim - Březinka) 27.1.1945

27. leden jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu byl vyhlášen Valným shromážděním OSN v roce 2005 k připomínce obětí přibližně 6 milionů Židů a dalších obětí holocaustu za druhé světové války.  Dne 27. 1. 1945 byl osvobozen byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). Jde o symbol za všechny nacistické koncentrační tábory. V ČR byl 27. leden významným dnem vyhlášen již v roce 2000, následně byl v roce 2004 zákonem ustanoven jako „Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti“. 

V Encyklopedii  se k tématu vztahují kromě Kamenů zmizelých i publikace Stopy židovské přítomnosti v Praze 2, Vinohradská synagoga a řada pamětních desek. 

Kameny zmizelých (kostky) jsou vsazené do chodníku před domy obětí holokaustu a nacistického režimu, či nejčastěji před jejich posledním bydlištěm. Mají nás vést ke krátkému zastavení a zamyšlení. To byl původní záměr autora projektu Stolpersteine, kolínského umělce Guntera Demniga.

Gunter Demnig se narodil 27. října 1947 v Berlíně. Vystudoval pedagogiku a umění v Berlíně a Kasselu, kde od roku 1980 působil jako umělecko-vědecký pracovník na univerzitě. Od roku 1985 si v Kolíně nad Rýnem otevřel vlastní ateliér. Jeho jméno je ovšem spjato s tzv. Stolpersteine, kameny zmizelých, jejichž design navrhl v roce 1993. První (byť nezákonnou a až později legalizovanou) instalaci provedl v roce 1996 v Kreuzbergu v Berlíně a odtud se záhy rozletěly jeho kameny zmizelých do celého světa. V Praze byl první kamen zmizelých zasazen do chodníku 8. října 2008, v červenci 2017 jich bylo ve 22 zemích nainstalováno již přes 66 tisíc.

Typické pro Demnigův projekt je skutečnost, že každá oběť má svůj vlastní Stolpersteine.  Je tomu tak proto, že ve vyhlazovacích táborech Němci vězňům sebrali jejich jména a nahradili je pouhými čísly bez vlastní identity, minulosti a vzpomínek. Gunter Demnig tak vrací každému umučenému člověku jeho vlastní jméno a tím i jeho důstojnost. V Elektronické encyklopedii Prahy 2 tento Demnigův záměr plně respektujeme.

Gunter Demnig byl za svůj projekt Stolpersteine mnohokrát vyznamenán, mimo jiné i Německým křížem Za zásluhy v roce 2005.

Datum poslední aktualizace: 25.1.2024 9:10
Datum vytvoření: 9.12.2019 21:38

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?