Folimanka, IPR, WebGIS Praha 2 (autor fotografie: IPR, WebGIS Praha 2)

Nusle, Folimanka, Karlov - mapy (Vinohrady)

Proměny v čase v oblasti Nuselského údolí s parkem Folimanka, přes Karlov až k Albertovu. Vývoj v území lze sledovat pomocí starých i novějších map a ortofotomap vyvořených z leteckých snímků. Vyberte si dvojici, kterou chcete porovnávat (Levá, Pravá).

Sdílet

Nuselské údolí s meandrujícícm Botičem kdysi leželo za novoměstskými hradbami a pěstovala se zde vinná réva. Uvnitř hradeb na kopci dominovala stavba kostela na Karlově a klášter augustiniánů kanovníků, které založil Karel IV. Všude okolo zeleň. I v místech Albertova. V průběhu časů přibývaly stavby uvnitř hradeb, které byly z větší části zbořeny, ale i v údolí za  zregulovaným Botičem vyrosly bloky činžovních domů. Vinice nahradil park Folimanka, nazvaný podle někdější usedlosti  ležící zhruba v místech dnešního kiosku. Na mapách je vidět i vznik univerzitního areálu na Albertově. Na kopci byla postavena dětská nemocnice, která posléze musela ustoupit stavbě Nuselského mostu, stejně jako řada domů v údolí. Směrem k dnešní Bělehradské vyrosla též řada činžovních domů a v 70. letech 20. století přibyla i sportovní hala. 

Na mapách jsou patrné nejen změny v zástavbě, ale také v pojmenování ulic. 

Podrobné informace k jednotlivým objektům naleznete v příslušných heslech Encyklopedie.  Využijte i nástroj "V okolí najdete" u jednotlivých hesel. 

Galerie: 
Katastrální územíAdresa
Folimanka
Praha 2
Česká republika
50° 4' 2.514" N, 14° 25' 47.748" E
Štítky: 
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 24.4.2020 17:45
Datum vytvoření: 18.1.2020 13:03