Výstava Zaniklá kina v Praze 2, úvodní

Výstava Zaniklá kina v Praze 2 (Vinohrady)

V červenci a srpnu probíhá v 1. patře radnice na nám. Míru výstava, která mj. připomíná, kam v Praze 2 mohli zajít za filmem naši předkové, ale také vybrané osobnosti z filmové branže. Výstavu je možno shlédnout do konce srpna 2022.

Patříte mezi pamětníky kin, která byste dnes v Praze 2 již těžko hledali? Třeba Varšava (původně Valdek), Květen (Bio Radio) nebo Vyšehrad (Bio Central)? Podobných kin zde bývalo více. Dnes už podobnou atmosféru nabízí jen kino MAT na Karlově náměstí. Kina se nacházela na různých adresách a v průběhu doby měnila názvy. Víte, že Jan Kříženecký, průkopník kinematografie v Čechách žil a tvořil také v Praze 2? Se zaniklými biografy a vybranými osobnostmi filmu vás seznámí 19 panelů výstavy, kterou do konce srpna můžete shlédnout na radnici MČ Praha 2 na nám. Míru.

Výstavu zpracovalo odd. kultury ÚMČ Praha 2 převážně s využitím hesel Encyklopedie Prahy 2, která byla vytvořena Markem Jíchou a Danielem Součkem, spoluautory publikace Česká kameramanská škola (vydáno v roce 2020 ke 100. výročí Asociace českých kameramanů) v návaznosti na výstavu AČK, která se konala v roce 2020 na náměstí Míru. Ale i s využitím hesel dalších autorů. Výstava je příspěvkem k tématu Dvojka filmová v rámci letošního Roku Dvojky.

Zde je seznam panelů výstavy (upravené pořadí)

Nabízíme též možnost prohlédnout si panely on-line ve formě PDF brožury Zaniklá kina v Praze 2

V Encyklopedii Prahy 2 pak naleznete i další informace, např.:

Výstava 100 let Asociace českých kameramanů na náměstí Míru. Kameramani Eduard Landisch, Stanislav Milota. Režiséři Václav Vorlíček, Jan Němec, Evald SchormDušan Klein, Juraj Herz , ale i Břetislav Pojar…a další.

Výstava Zaniklá kina v Praze 2
Štítky: