Výstava 100 let Asociace českých kameramanů na náměstí Míru (Vinohrady)

Asociace českých kameramanů slaví 100 let od svého založení v roce 1920 výstavou mapující vývoj kameramanského řemesla. Pod fotografiemi téměř 150 osobností, od Jana Kříženeckého po Vladimíra Smutného, si lze pomocí QR kódů rozkliknout příběhy a životopisy kameramanů. Při vernisáži byla rovněž pokřtěna a představena kniha Česká kameramanská škola. Výstavu je možno na náměstí Míru shlédnout do 11. srpna.

AKTUALIZOVÁNO / DOPLNĚNO*

Výstava byla zahájena 17. července, na den přesně 100 let od založení prvního kameramanského sdružení Klubu Českých Kino Fotografů (K.Č.K.F.), předchůdce dnešní AČK. Výstavu i historii asociace představil prof. Marek Jícha, prezident AČK. Připomněl, že jde o nejstarší profesní asociaci kameramanů v Evropě a přečetl pozdrav od představitele o rok starší americké asociace. Výstavu otevřeli prof. Jícha spolu s Jaroslavem Šolcem, místostarostou Prahy 2. Náměstí Míru považujeme za vhodné místo pro výstavu původně vytvářenou pro filmový festival v Karlových Varech. Už proto, že asociace má v této městské části své sídlo a že několik význačných kameramanů bylo z Prahy 2.

Při vernisáži proběhl křest a první otevření knihy Česká kameramanská škola autorů Ludvíka Barana, Jaromíra Šofra, Marka Jíchy a Daniela Součka. Kmotrem knihy je Pavel Jiras, básník a historik Barrandov Studia a.s. Vystoupil i kameraman Martin Vadas. Celý program hudebně doprovázel Jiří Stivín,  jazzový hudebník a absolvent FAMU, který obdržel od asociace speciální ocenění za novoročenku a od Prahy 2 hudební dárek. Při následující FITES PARTY byla příležitost k odborné i přátelské diskusi.

A kteří kameramani jsou z Prahy 2? Najdete je i v Encyklopedii.

Jsou to průkopníci kameramanského a filmového řemesla

z novější doby pak

Doporučujeme, udělejte si cestu na náměstí Míru a prohlédněte si výstavu.
Po 11. srpnu bude putovat do dalších míst v ČR.

Více o historii asociace.  Dokumentace z výstavy.  Výstava v médiích.

Datum poslední aktualizace: 30.7.2020 15:38
Datum vytvoření: 23.7.2020 14:53