NP2_07_2021

Zajímavosti v Novinách Prahy 2, červenec 2021

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. V červencovém čísle najdete informaci k projektu volnočasového areálu v parku Folimanka, rozhovor se zvukařem z rodiny známého muzikanta, tip na vycházku Korunní třídou, dvě strany o kultuře, tradiční výlety do historie a fotosoutěž na poslední stránce. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články na příslušné stránce Novin.

str. 1 – TITULNÍ

• Titulní fotografie. Ukazuje z netradičního úhlu areál Bastionu XXXI barokních hradeb nad Nuselským údolím, s kostelem na Karlově a Nuselským mostem v pozadí

Encyklopedie: Novoměstské opevnění, Kostel na Karlově, Nuselský most.

str. 3 – ZPRAVODAJSTVÍ

• Vzpomínka na hrdiny. Malý článek s fotografií z pietního aktu k 79. výročí hrdinných parašutistů a jejich posledního boje v Resslově ulici.

Encyklopedie: Operace Anthropoid.

str. 4 – CO SE CHYSTÁ

• Ještě k projektu volnočasového areálu na Folimance. Doplňující informace k tématu prezentovanému v minulém čísle.

Encyklopedie: Park Folimanka.

str. 5 – ŽIJÍ MEZI NÁMI

• Král filmového zvuku zůstává věrný Vinohradům.

Encyklopedie: Radim Hladík (otec).

str. 6 – NAŠE KLUBY

• Tančící dům oslavil 25 let. Malá připomínka výročí slavné moderní dominanty vltavského nábřeží.

Encyklopedie: Tančící dům

str. 7 – MĚSTO A LIDÉ

• Vycházka Korunní třídou a okolím.  Pokračování série článků s námětem na poznávací vycházku od J. Grosse. Tentokráte menšími vinohradskými parky za zajímavostmi Korunní ulice. Od vodárenské věže nad sady Svatopluka Čecha, kolem evangelického kostela, k sadům Bratří Čapků a budově ZŠ Kladská, přilehlými ulicemi zpět na Korunní a až na okraj náměstí Míru k budově Arcibiskupského gymnázia. Vše s připomínkami zajímavých domů po cestě.

Encyklopedie: Korunní (využijte nástroj V okolí najdete)

str. 10 – KULTURA

• Okénko do Novoměstské. O návratu komentovaných prohlídek po koronavirové pauze.
  • Rok svaté Ludmily pokračuje bohatým programem. Avízo akcí připravovaných na srpen září v Praze 2.
  • Tip redakce – Architektonické skvosty ukrývá Londýnské ulice. Krátké představení ulice, pozvánka na výstavu a zmínka o vydané publikaci.

Encyklopedie: Novoměstská radnice, Sv. Ludmila, Londýnská ulice publikace.

str. 11 – KULTURA

• Dvojka pro přátele kultury. Tradiční článek s informací o činnosti klubu. Ohlédnutí za uplynulým měsícem a plány na červenec. Kvíz na červenec.
  • Vyšehradské okénko. O nových prohlídkových okruzích pro návštěvníky NKP Vyšehrad.
  • Open House odhalí skryté skvosty. Avízo festivalu architektury, který nabídne v Praze 2 k prohlídce celkem 11 objektů, v celé Praze pak 80.

Encyklopedie:  Vyšehrad,

str. 13 – VÝLETY DO HISTORIE

• Vinohradské hospody – 2. část. Pokračování tematického výletu do minulosti (M. Frankl).
  • O původu názvů ulic – Botičská. Pokračování seriálu (J. Gross a J. Kocourek).
  • Z Encyklopedie Prahyy 2 – Josef Suk ml. Medailonek o legendě mezi houslisty k výročí 10 let od úmrtí.
  • Výročí měsíce června. Výběr z kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie.

Encyklopedie: Botičská, Josef Suk ml., Osobnosti a výročí měsíce července (zajímavost).

str. 16 - KALEIDOSKOP

• Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2. Správná odpověď z minulého čísla: areál funkcionalistických garáží v Trojické.

Encyklopedie: Trojická.

Více v Noviny Prahy 2, červenec 2021 (PDF, komplet)

Datum poslední aktualizace: 16.7.2021 11:46
Datum vytvoření: 16.7.2021 0:26