Architektura sorely v Praze 2 (Vinohrady)
Sorela, resp. architektura socialistického realismu se vyznačuje užitím symetrie a čerpáním z historických vzorů, zvláště z antiky, renesance a klasicismu, a též proto stavby často doplňovala sochařská výzdoba nebo sgrafita. I na území naší městské části též nalezneme několik staveb ve stylu sorely, většinou však v umírněné podobě.
Sorela
Jako socialistický realismus, resp. sorela, bývá označován styl schválený roku 1932 ÚV KSSS. Jednalo se o směrnici pro literaturu, výtvarné umění i hudbu a typické příklady v architektuře představují budova moskevské Lomonosovovy univerzity nebo varšavský Palác kultury a vědy.
Tento stalinský klasicismus importovaný ze Sovětského svazu se v českých zemích uplatnil nejvíce v padesátých letech 20. století. Ve stylu socialistického realismu u nás vznikala celá města nebo velké čtvrti, jako například Havířov, Ostrov, Horní Slavkov, nebo Ostrava-Poruba. V Praze vzniklo ve stylu sorely několik obytných souborů a dalších staveb, z nichž lze uvést především Hotel International v Dejvicích.
Architektura sorely v Praze 2
Na území Prahy 2 vznikaly stavby ve stylu socialistického realismu většinou jako náhrada domů zničených za 2. světové války, resp. při bombardování Prahy v únoru roku 1945. To je i případ kancelářské budovy Energovodu, vybudované v letech 1954 až 1956 na nároží Resslovy a Gorazdovy ulice podle návrhu Františka Alberta Libry.
Na Vinohradech projektoval architekt Jaroslav Vaculík obytný dům v Italské ulici čp. 210, postavený v letech 1953 až 1955, a tentýž architekt ve spolupráci s Miroslavem Skálou a Jiřím Brusnickým také navrhli bytový dům v Anglické ulici čp. 225 z let 1954–1955.
Za výše zmíněného náletu též zanikl původní dům čp. 589 v Blanické ulici, který nahradila novostavba Hutního projektu pro jeho zaměstnance. Zatímco první návrh se hlásil k pozdnímu funkcionalismu, tak definitivní podoba domu z let 1954 až 1956, projektovaného Čestmírem Pšeničkou a Oskarem, Oehlerem-Olárem, prozrazuje vliv socialistického realismu.
Na území městské části se tedy sorela projevila spíše marginálně, většinou jako náhrada zničených starších staveb, ale ve velmi kultivované podobě.
Datum vytvoření: 9.5.2024 15:07
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba