Dětský poesiomátek, Folimanka

Poesiomat, poesiomátek (Vinohrady)

Poesiomat je objektem oživujícím veřejný prostor. Má podobu zahnuté roury připomínající periskop ponorky, která na zmáčknutí tlačítka nabízí poezii, jiné mluvené slovo nebo písně a hudbu. Obsah je dramaturgicky spojen s místem, kde je poesiomat instalován. Spolek Piana na ulici je instaloval již na mnoha místech, ale Praha 2 má drží dvě prvenství. Byl zde instalován první poesiomat na světě (náměstí Míru, 2015) a první dětský poesiomat, neboli poesiomátek (park Folimanka, 2022).  

Autorem poeziomatu je kulturní akvitista, umělec a kavárník Ondřej Kobza, který nejprve přišel s nápadem „piana na ulici“ nebo šachové stolky a posléze s automaty na básně a jiný audio obsah. Jeho nápad se ujal na mnoha v ČR, ale i ve světě, např. v New Yorku, Paříži, Bruselu, Belfastu, Benátkách, kde jim říkají Poetry Jukebox. Mohou fungovat na vhození drobné mince, stisknutí tlačítka nebo na kliku.

První exemplář poesiomatu na světě byl osazen do záhonu na nám. Míru v Praze 2 proti bazilice sv. Ludmily již v roce 2015. Poesii si zde poslechneme po stisknutí tlačítka a výběru básně. Nabídka je rozmanitá a nabízí verše Vladimíra Holana, Ivana Martina Jirouse, Egona Bondyho, Jáchyma Topola, Zbyňka Hejdy či Jaroslava Seiferta. Nahrávky pro poesiomat poskytl Český rozhlas Vltava. V červnu 2016 došlo k rozšíření repertoáru o americké autory a jejich originální autorský přednes.

První dětský poesiomátek se nachází v západní části parku Folimanka v Nuselském údolí, u dětského hřiště a altánu, nedaleko fontány a malé vodní kaskády se sousoším Tři (tři hrající si děti). Nápadná žlutá zahnutá roura osazená v trávníku má pro děti velké a nečekané kouzlo. Funguje bez připojení na elektrickou energii, tu si posluchač vyrobí sám zatočením klikou. Potom už si z obdoby „jukeboxu“ může poslechnout pohádky, básničky a písničky, které jsou dětem i dospělým většinou dobře známé. Autory písniček jsou Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř, tvůrci pohádek a básniček pak Jan Karafiát, Josef Lada, Božena Němcová, Jaroslav Foglar nebo J. V. Sládek. Návštěvníci uslyší i hlas Josefa Somra. Uvedení autoři jsou navíc životně spjati s Prahou 2. Poesiomátek byl na Folimance zprovozněn 17. srpna roku 2022.

Repertoár poeziomatů lze libovolně dramaturgicky měnit, máme proto možnost těšit se čas od času na něco nového.

Galerie: 
Poesiomat, nám. Míru
Poesiomat, nám. Míru
Dětský poesiomátek, Folimanka, O. Kobza. Zdroj: poesiomat.cz
Katastrální území
Adresa
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 30.5508" N, 14° 26' 15.0936" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 25.9.2023 17:42
Datum vytvoření: 26.5.2023 21:34

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?