ČRo logo

Český rozhlas (Nové Město)

Český rozhlas (Čro) je významnou institucí síldící v Praze 2 ve známé budově v ulici Vinohradská 12. Je veřejnoprávním rozhlasovým subjektem zřízeným zákonem. Do historie se zapsal nejen svojí činností, ale i významnými okamžiky bojů za svobodu (květen 1945, srpen 1968).

Historie Českého rozhlasu se začala psát roku 1923 na území tehdejšího Československa v plátěném stanu v Praze – Kbelích (první vysílání 18. 5. 1923). Od té doby prošlo vysílání dramatickým vývojem, od živého vysílání ve stanu k digitálnímu vysílání, od soukromé společnosti k nezávislému veřejnoprávnímu médiu, které je součástí Evropské vysílací unie. Před historickou budovou Českého rozhlasu na Vinohradské ulici 12 se tvořily dějiny, ať již v období tzv. Pražského povstání v roce 1945 nebo při okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968.

V současné době vysílá Český rozhlas na vlnách čtyř celoplošných a čtyř speciálních stanic a provozuje síť regionálního vysílání ve všech krajích České republiky. Nedílnou součástí je vysílání do zahraničí v šesti světových jazycích. Obsah ale nešíří pouze po radiových vlnách. Pohodlný poslech zpravodajství z domova i ze světa, publicistiky, hudby a mnoho dalšího umožňují také webové stránky a mobilní aplikace.

Český rozhlas je rovněž pořadatelem několika soutěží a festivalů. Jaro patří mezinárodnímu festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio. Pro mladé hudebníky jsou určeny mezinárodní soutěže Concerto Bohemia a Concertino Praga, ze kterých vzešlo mnoho slavných, celosvětově uznávaných virtuózů.

Součástí rozhlasové struktury je také Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Dětský pěvecký sbor, Dismanův rozhlasový dětský soubor, Rozhlasový Big Band Gustava Broma a Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů. Na podporu charitativních projektů byl zřízen Nadační fond Českého rozhlasu, jehož nejznámější projekt Světluška pomáhá nevidomým dětem a dospělým.

Ochranu práv Českého rozhlasu a vydávání notových publikací zajišťuje hudební nakladatelství. Vybrané rozhlasové nahrávky vydává rovněž akciová společnost Radioservis a lze je koupit v reprezentační prodejně v Praze na Vinohradské 12 nebo prostřednictvím internetového obchodu Radiotéka.  

(Převzato z www.rozhlas.cz)

       

 

Galerie: 
Český rozhlas
Český rozhlas pietní akt
Katastrální území
Datum založení
18.5.1923 (100 let)
Adresa
Vinohradská 12
128 00 Praha 2
Česká republika
50° 4' 42.9348" N, 14° 26' 4.2288" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 19.10.2022 15:59
Datum vytvoření: 10.5.2019 20:07

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?