Zajímavosti v Novinách Prahy 2, únor 2021

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. V únorovém čísle najdete články na téma významných výročí, tipy na vycházky, tradiční stránky věnované kultuře, stejně jako výlety do historie včetně výročí měsíce. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články na příslušné stránce Novin.

str. 2 – ZPRAVODAJSTVÍ

 • Vzpomínka na Jana Palacha (red). Připomínka 52. výročí sebeobětování Jana Palacha s fotografií odlitku jeho úst, umístěného na radnici.

Encyklopedie: Jan Palach, Smrt Jana Palacha a Josefa Toufara . Borůvkovo sanatoriumpublikace Jan Palach od P. Blažka

str. 4 – NAŠE KLUBY

 • Vycházka za pražskými pověstmi – N Vyšehradě je zakopán Libušin poklad (J. Gross, J. Kocourek). Tip na vycházku i s dětmi, kdy lze připomenout několik národních pověstí a poznat jižní a západní část starobylého Vyšehradu.

Encyklopedie: Vyšehrad, barokní pevnost s hradbami, Táborská brána, Jedličkův ústav, Popelka Biliánová, Leopoldova brána, Krokova (ulice), kněžna Libuše, plastiky ve Vyšehradských sadech, kostel sv. Petra a Pavla, Vratislav II.Štulcova (ulice), Libušina lázeň.

str. 5 – KULTURA

 • Dvojka pro přátele kultury. V pravidelné rubrice pro členy klubu pravidelné ohlédnutí za činností klubu v uplynulém měsíci i plány na další měsíc, včetně zajímavých výročí i kvízu (Toulky, vycházky a příběhy. František Dittrich, Josef Hlávka, Jan Kříženecký)
 • Mejla Hlavsa, to nejsou jen Muchomůrky bílé (J. Ruml). Vzpomínka na hudebníka, člena lrgendární skupiny Plastic People of the Universe, i na ukradenou pamětní desku z Ječné 7 (kla).
 • Osudy žen z Ravensbrücku jsou příběhem lidské odolnosti (red). Informace o výstavě v Muzeu Policie ČR.

Encyklopedie: Toulky, vzpomínky a příběhy (3 vycházkové trasy),  František Dittrich, Josef Hlávka, Jan Kříženecký. Mejla Hlavsa, Muzeum Policie ČR.

str. 9 – VÝLETY DO HISTORIE

 • Fantova budova bývala místem, kde to žilo (J. Dvořák). Článek ke 120 výročí zahájení nové budovHlavního nádraží podle plánů architekta Josefa Fanty.
 • Psalo se před sto lety – Dnes o vinohradské vinici (M. Frankl). Článek z pravidelné rubriky věnovaný historii vinice v Havlíčkových sadech.
 • O původu názvů ulic – Na Poříčním právu (J. Gross, J. Kocourek). Pokračování seriálu o historii ulic Prahy 2 a jejích názvů.
 • Výročí měsíce února. Přehled kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie. 

Encyklopedie: Hlavní nádraží, Hlavní nádraží – historie v obrazech, Josef Fanta, Vinice v Havlíčkových sadech, Na Poříčním právuOsobnosti a výročí měsíce února (zajímavost).

str. 12 - KALEIDOSKOP 

 • Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2. Správná odpověď z minulého čísla: malba v presbytáři kláštera Na Slovanech.

Encyklopedie: Klášter Benediktýnů Na Slovanech s kostelem.

 

 Více v Noviny Prahy 2, únor 2021 (PDF, komplet)

  Odkazy a literatura:
  Datum poslední aktualizace: 5.8.2022 15:24
  Datum vytvoření: 1.2.2021 23:22

  Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?

  Mohlo by vás zajímat