NP2_2020_12

Zajímavosti v Novinách Prahy 2, prosinec 2020

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. Prosincové číslo má mezi nosnými tématy Nádraží Vyšehrad a samozřejmě Vánoce. I s pozvánkou za jesličkami do kostelů v Praze 2. Nechybí tradiční ohlédnutí do historie, pokračování série se zajímavostmi z dobového tisku, o původu názvů ulic nebo s výročími měsíce. Čtenáři Novin i Encyklopedie si tak mohou rozšířit obzory poutavými články v obou médiích Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články na příslušné stránce Novin.

str. 3 – ZPRAVODAJSTVÍ

• Dvojka vzdala úctu válečným hrdinům. Ohlédnutí za letošním ročníkem Dne válečných veteránů 11. listopadu na náměstí Míru.

Encyklopedie: Den válečných veteránů (událost), Váleční veteráni a hrdinové v našem okolí (zajímavost).

str. 5 – KULTURA / VÁNOCE

• Nastal čas oprášit betlémy v kostelích. Připomínka vánočního příběhu narození zázračného dítěte v jesličkách s tipy na zajímavé betlémy v kostelích Prahy 2 – Emauzy, Karlov, sv. Ignáce, sv. Ludmily, Vyšehrad.
  • Zamyšlení nad smyslem Vánoc. Krátké zamyšlení děkana Vyšehradské kapituly, Michala Němečka.

Encyklopedie: Kostel Panny Marie, sv. Jeronýma a slovanských patronů v Emauzích;  Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově; Kostel sv. Ignáce; Kostel sv. Ludmily; Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě (vše stavby, publikace).

str. 6  a 7 – TÉMA

• Nádraží Vyšehrad je oploceno a městská část ho zabezpečila proti zřícení. K aktuálnímu dění kolem chátrající památky v rukou soukromého vlastníka.
  • Nádraží Vyšehrad a jeho smutný příběh. Ohlédnutí za příběhem nádraží, kterému je věnována celá dvoustrana.
  • Noblesní kavárnu doplňovaly sochy zvířat. Třetí ze série článků k tématu chátrající památky.

Encyklopedie: Nádraží Vyšehrad (stavba).

str. 9 – VÝLETY DO HISTORIE

• Psalo se před sto lety – Dnes o Vánocích. Tradiční článek přpomínající zajímavosti z dobového tisku (M.Frankl).
  • O původu názvů našich ulic – Anny Letenské. Další text ze série článků mapujících historii ulic Prahy 2 a připomínajících osobnosti, jejichž jméno ulice nsou.
  • 750 let Vyšehradské notářské školy. Zajímavost spojená s historií Vyšehradské kapituly.
  • Výročí měsíce prosince. Přehled kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie.

Encyklopedie: Vinohradská radnice (stavba), Anny Letenské (ulice), Anna Letenská (osobnost), Vyšehradská kapitula (událost), Osobnosti a výročí měsíce prosince (zajímavost).

str. 12 - KALEIDOSKOP

• Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2. Správná odpověď z mi nulého čísla: budova Vinohradské záložny.

Encyklopedie: Vinohradská záložna

Více v Noviny Prahy 2, prosinec 2020 (PDF, komplet)

Datum poslední aktualizace: 30.1.2021 16:07
Datum vytvoření: 14.12.2020 23:09