Svatý Václav a další Václavové v Praze 2

Na Den české státnosti a svátek sv. Václava připomeňme místa s ním spojená i další Václavy v Praze 2

Den české státnosti připadající na 28. září nám připomíná událost z roku 935, kdy byl ve Staré Boleslavi zavražděn svým bratrem kníže Václav, vnuk sv. Ludmily. Kdysi památný den ČR je od roku 2000 státním svátkem. Křestní jméno Václav bylo a stále je velmi oblíbené. Dnes jej nosí přes 120 tis. obyvatel ČR a v Praze zhruba jeden ze sta. Pojďme se podívat, jak se nám symbol české státnosti a jméno Václav otiskly do historie Prahy 2.

Začněme přímo u sv. Václava. Jeho jezdecká socha se nachází na Vyšehradě, ve Štulcových sadech. Nedaleko, v  sále Gorlice je uloženo sousoší sv. Ludmily se sv. Václavem. Jméno sv. Václava nese Václavská ulice na Novém Městě a kostel sv. Václava na Zderaze. Nesly jej také již zaniklé Svatováclavské lázně i Svatováclavská trestnice, které v této lokalitě pod Karlovým náměstím stávaly. Méně známý je dům U sv. Václava v Podskalí, na rohu Botičské a Vyšehradské, jehož fasáda je ozdobena sochou sv. Václava a nápisem „Nedej zahynouti nám ni budoucím sv. Václave!“.  Reliéfem sv. Václava je ozdoben i secesní dům na rohu ulic Na Hrobci a Na Výtoni. Svatý Václav je vyobrazen i v interiérech řady dalších kostelů a postavu sv. Václava, pro změnu s hroznem vína v ruce, najdeme i ve znaku Vinohrad.

Osobností se jménem Václav jsme měli v Praze 2 také požehnaně. Uveme několik příkladů. Již jsme zmínili Václava Štulce probošta Vyšehradské kapituly, který má ve Štulcových sadech také pomník. V domě na Rašínově nábřeží, který postavil Vácslav Havel, žil dramatik a prezident Václav Havel. Má zde od prosince 2019 pamětní desku. Další spisovatelé: Václav Kliment Klicpera bydlel na Karlově náměstí. Josef Václav Sládek žil dokonce ve Václavské ulici. Karel Václav Rais bydlel na Vinohradech v Čermákově ulici a jeho jméno nesla svého času i škola, kde působil jako pedagog. V Mánesově ulici najdeme pamětní desku s bustou herce Václava Vydry nejstaršího. Smutný okamžik našich dějin připomíná pamětní deska v Žitné ulici, věnovaná Václavu Sedláčkovi a Janu Opletalovi, kteří zaplatili životem protesty proti nacistické okupaci v roce 1939. Čiklova ulice nese jméno kněze Aloise Václava Čikla, který byl popraven nacisty po Heydrichiádě za pomoc parašutistům.

A ještě dva Václavové spjatí s Prahou 2: Jan Václav Michna nechal postavit letohrádek v ulici Ke Karlovu, v němž dnes sídlí muzeum Antonína Dvořáka. Josef Václav Myslbek je autorem sochy F. L. Riegra v Riegrových sadech a soch legendárních postav českých dějin umístěných ve Vyšehradských sadech.

Výčet Václavů ukončíme čestnými občany Prahy 2. Jsou to politik Václav Benda, lékař Václav Tošovský a hudebník Václav Hudeček.

Pokud byste se chtěli ponořit více do václavského tématu v Encyklopedii, můžete vepsat výraz „václav“ do okénka pro zadání hledaného výrazu (v názvech i textu hesel). Pokud byste chtěli zobrazit hesla s výrazem „václav“ pouze v názvu hesla, použijte rozšířené vyhledávání nebo tento odkaz: https://bit.ly/367fwnm.

Datum poslední aktualizace: 25.9.2020 17:45
Datum vytvoření: 25.9.2020 17:23