Měšťanský dům U sv. Václava, Botičská čp. 419/2 (Nové Město)

Klasicistní dvoupatrový dům je poznamenaný mnoha dílčími úpravami. Dominantou a zároveň domovním znakem je nárožní socha sv. Václava. Koncem 50. let 20. století došlo k demolici jednotraktového křídla domu.

Historie

Na svažující se zahradě patřící k domu č.p. 416 U červené hvězdy byl postaven nový dům. Tato  stavba z roku 1800 byla roku 1844 podle plánů architekta Jana Ziky prodlouženo o hospodářské křídlo se stájemi. O dvacet let později došlo k přístavbě druhého patra. V průběhu doby byl dům poznamenán dalšími stavebními úpravami. Mezi jednu z nejzásadnějších patří zboření jednoho křídla domu a novostavba dvorní prosklené pavlače z roku 1997.

Popis

Dům U sv. Václava je nárožní klasicistní stavba tvořena ze tří podlaží. Dnešní půdorys je ve tvaru písmene L. Fasáda do Botičské ulice je tvořena sedmi okenními osami, ve Vyšehradské ulici je průčelí dvouosé. Přízemí člení pásová rustika a obdélná, šambránami lemovaná okna. Vstup do průjezdu v Botičské ulici je segmentově zakončen. Přízemí od druhého podlaží dělí Kordonová římsa – římsa, procházející mezi podlažími kordonová římsa a fasáda prvního a druhého patra je hladká. Na úrovní prvního patra je na nároží umístěna skulptura sv. Václava držícího v pravé ruce praporec. Na podstavci najdeme nápis: „Nedej zahynouti nám ni budoucím sv. Václave!“. Průjezd do dvora, tak jako místnost napravo od něj, je zaklenut valenou klenbou. Místnosti v patrech jsou plochostropé. Do druhého podlaží se vystupuje po pískovcovém schodišti umístěném v průjezdu nalevo. Na dvorní fasádě jsou zachovány původní pískovcové krakorce, které dříve vynášely původní pavlač. Ta dnešní je novodobá, prosklená z roku 1997.

Současnost

V současné době je budova sídlem několika firem. Památkově je chráněna od roku 1958.

Architekt

Jan Zika, psán někdy i jako Johann Sicka, se narodil jolem roku 1769, datum úmrtí neznáme. Bydlel na Novém Městě ve Štěpánské ulici čp. 615/24.Navrhoval a stavěl domy na Malé Straně i na Starém a Novém Městě pražském. Na území současné městské části Praha 2  postavil například domy čp. 512 a 1650 v Lípové ulici, v Žitné čp. 1319 a 569, ve Vyšehradské čp. 419  a mnoho dalších, z nichž se ovšem celá řada nedochovala do dnešních dní.

UMÍSTĚNÍ: Botičská čp. 419/2

ARCHITEKT: Jan Zika