Zajímavosti v Novinách Prahy 2, září 2020

Měsíčník Noviny Prahy 2 přináší zajímavé články na téma kultura a historie. V zářijovém čísle, věnovaném především novému školnímu roku, nalezneme také informace o dění souvisejícím s významnými objekty, o akcích, nechybí tradiční ohlédnutí do historie. Řada článků Novin tak opět souvisí s Encyklopedií Prahy 2. Doporučujeme:

Pozn.: Uvádíme též odkazy na hesla Encyklopedie, která souvisejí s články na příslušné stránce Novin.

str. 2 - ZPRAVODAJSTVÍ

• Pieta u rozhlasu. Text a fotografie z tradičního pietního aktu k výročí smutných událostí z 21. srpna 1968.
  • Ciferníky na Ludmile jsou zpátky. Informace o návratu rekonstruovaných ciferníků na věže kostela.
  • Stoletá jubilantka vzpomíná na restauraci U Slavíků. Starostka pogratulovala vitální stoleté pamětnici paní Slavíkové, jejíž rodině kdysi patřila restaurace U Slavíků v Korunní 23.
  • Niku v Salmovské stráží černá Madona. Článek o nové soše od sochaře Jakuba Grece v Salmovské ulici.

Encyklopedie: Boj o rozhlas 1968, Protesty v srpnu 1969, Kostel sv. Ludmily, Korunní, Černá madona – Salmovská.

str. 3 - ZPRAVODAJSTVÍ

• Vyšehrad je chloubou Prahy 2.  Text a fotografie z prezentace záměrů budoucího rozvoje Vyšehradu.

Encyklopedie: Vyšehrad, barokní pevnost s hradbami, Povýšení Vyšehradu na město, Vycházka - Vyšehrad

str. 7 – MĚSTO A LIDÉ

• Takovou sezonu jsem nezažil. Primátorky v novém. Dva články k tématu 107. ročníku AXA Primátorek, jejichž historie sahá až do roku 1910.

str. 10 – KULTURA

• Před 600 lety se bojovalo o Vyšehrad. Tip redakce na akci na Vyšehradě s bohatým programem, uspořádanou k výročí významné bitvy mezi husity a vojsky Zikmunda Lucemburského.

Encyklopedie: Bitva u Vyšehradu.

str. 11 – KULTURA

• Koncert pro českou kněžnu se již blíží. Pozvánka na koncert v kostele sv. Ludmily věnovaný významné české kněžně a  světici.
  • Zažít Výtoň jinak nabídne zábavu, kulturu i historii Podskalí. Pozvánka na akci Muzea hl.  m. Prahy u celnice na Výtoni, s připomínkou starého Podskalí.

Encyklopedie: Kostel sv. Ludmily, Svatá Ludmila, Podskalí, Podskalská celnice zv. Výtoň, Vycházka – Podskalí.

str. 13 -  VÝLETY DO HISTORIE

• Věděli jste, že Alois Jirásek většinu svého života strávil na území dvojky? Článek o slavném literátovi a jeho místech pobytu v dnešní Praze 2 (V. Matějček).
  • Botič, výzva pro odvážné vodáky. Článek o nejdelším pražském potoce (J. Gross).
  • O původu názvů ulic – Fügnerovo náměstí. Pokračování seriálu (J. Gross).
  • Výročí měsíce září. Přehled kulatých a půlkulatých výročí podle Encyklopedie.

Encyklopedie: Alois Jirásek, Botič, Fügnerovo náměstí, Osobnosti a výročí, září 2020.

str. 16 - KALEIDOSKOP

• Fotosoutěž - zaměřená na kulturu a historii Prahy 2

Více v Noviny Prahy 2, září 2020 (PDF, komplet)

Datum poslední aktualizace: 12.9.2020 22:28