Kubistický trojdům (Vyšehrad)
Výstavbu kubistického trojdomu si u architekta Chochola objednal advokát Jan Bayer. Dům patří mezi skupinu Chocholových kubistických staveb (Kovařovicova vila, Kubistický činžovní dům) nacházejících se pod vyšehradskou pevností. Svým průčelím se středovým rizalitem a zasazením na exponované místo břehu Vltavy evokuje barokní palác.
Historie:
Architektonický kubismus, jedinečný styl nemající ve světě obdoby, má pod Vyšehradem významné zastoupení. Pojítkem ke všem těmto slavným kubistickým domům byla spolupráce majitelů velkých stavebních firem s architektem Josefem Chocholem. Byl mezi nimi i stavitel Antonín Belada. Architekt Chochol zde dostal příležitost obhájit svůj názor na ochranu barokní vyšehradské citadely v kontextu s moderní architekturou.
Prvenství Chocholova díla v kubistickém stylu zaujímá typologicky ojedinělý dům rodinného charakteru – trojdům čp. 42, 47 a 71 na Rašínově nábřeží, postavený ve dvou oddělených stavebních etapách v letech 1912‒1913. Stavbu si na místě zbořeného činžovního domu objednal advokát Jan Bayer.
Popis:
Trojdům, s důrazem na reprezentaci poměrně vysoce postavených stavebníků, evokuje barokní nebo empirový palác se zdůrazněným středovým rizalitem a mansardovou střechou. V interiéru, pojatém v konvenčnějším duchu se střídavě trojtraktovou a dvoutraktovou dispozicí, se střídmě promítají dekorativní kubistické detaily.
Výsledkem architektova stylového tříbení a hledání kompromisu se zadavateli je vizuálně působivá souhra lomených a zkosených tvarů, jehlanců a polygonů, projevující se rozhodující měrou ve vnějšku stavby. Kubistický trojdům je od roku 1958 památkově chráněn.
UMÍSTĚNÍ: Rašínovo nábřeží 6, 8, 10, čp. 42/VI, 47/VI, 71/VI, Praha 2-Vyšehrad
ARCHITEKT: Josef Chochol
VÝSTAVBA: 1912– 1913
Datum vytvoření: 30.7.2018 10:28