Rašínovo nábřeží 2000/78 (autor fotografie: Milan Polák)

Dům U Dvou tisíc (Nové Město)

Secesní dům V. Havla, Rašínovo nábřeží 2000/78 a 1980/70

Sobor nájemních domů 2000/78 a 1980/70  je hodnotným dílem secesní architektury s kultivovanou architektonickou kompozicí i stavebním detailem včetně prvků interiéru. Objekty byly postaveny v roce 1905 stavitelem Vácslavem Havlem, který rovněž postavil víceúčelový objekt Lucerna. V domě 2000/78 žila rodina Havlových po několik generací. Narodil se zde i Václav Havel

Historie

Na začátku 20. století si stavitel Vácslav Havel se svými společníky kupovali parcely v centru Prahy a stavěli na nich nájemní domy. Jedno z míst jejich developerského zájmu se nacházelo v okolí dnešního Jiráskova náměstí. Domy stavitele Havla, na nichž spolupracoval s architekty Josefem Čámským či Osvaldem Polívkou, stály v ulicích Resslova, Na Zderaze a také na Rašínově nábřeží. Tady nechal postavit v secesním stylu dva domy s velkými okny, z nichž je panoramatický výhled na Prahu. První má číslo popisné 1980/70, druhý 2000/78.

Stavitel Havel s manželkou Emilií a dvěma syny si pro své potřeby vybrali dům U Dvou tisíc, kam se nastěhovali 15. května 1905. Proč právě v tento den? Aby mohli z balkonu pozorovat tradiční svatojanský ohňostroj, který pyrotechnici odpalovali z blízkého Slovanského ostrova. Rodina obývala pětipokojový byt ve třetím patře, který podle vzpomínek Václava Marii Havla vypadal takto: „Velký střední pokoj s arkýřem, sloužící jako jídelna pro rodinu i společnost, měřil skoro padesát čtverečných metrů. Na stropě tohoto společenského pokoje byl třídílný, již žárovkový mosazný lustr, ozdobený skleněnými visícími světlolamy. Vedle jídelny byl na jedné straně ‚salon‘, na druhé ložnice rodičů se ‚zimní zahradou‘, spojenou též s jídelnou a opatřenou secesním vodotryskovým stojanem, vyplněným broušeným sklem. Vytápění bylo komůrkové s Heimovými koksovými kamny.“ Mezi další obyvatele domu patřili na začátku 20. století například malíř Karel Schneiberg, rodiny Škardova, Mečířova a Žákova.

V bytě s výhledem na Hradčany vyrostli oba synové stavitele Havla: starší Václav M., jenž se stal také stavebním inženýrem, a mladší Miloš, filmový podnikatel. Zatímco Miloš se začátkem čtyřicátých let odstěhoval na Barrandov, Václav v bytě zůstal. V roce 1935 se oženil s Boženou Vavrečkovou a byt nechali zrekonstruovat podle návrhu rodinného přítele, architekta Vladimíra Grégra. Žili zde pak se svými dvěma syny, starším Václavem a mladším Ivanem. V únoru 1945 dům zasáhly bomby z amerického letounu (sousední budova  byla  zničena  úplně, o řadu let později zde vyrostl Tančící dům). Bratři Havlové nechali svůj dům zrekonstruovat. Oprava byla dokončena v roce 1947, manželé Havlovi se syny přestěhovali zpět, do té doby pobývali na venkovském sídle Havlov na Vysočině.

Po roce 1948 se život změnil. Komunisté Havlům znárodnili majetek a označili je za třídní nepřátele. Situace se vyostřila v roce 1952, kdy byla rodina zařazená do vystěhovávací akce a jako místo pobytu jim byla určena pohraniční obec Albrechtice. V říjnu 1952 museli byt vyklidit a opustit. V. M. Havlovi se nakonec podařilo s úředníky vyjednat, že mohou s ženou a syny v rodném domě zůstat. Přestěhovali se do garsoniéry ve čtvrtém patře, která původně patřila strýci Milošovi (ten už v té době žil v západoněmeckém exilu).

Během let se různými směnami podařilo Ivanu M. Havlovi získat původní velký rodinný byt v domě zpět do užívání. S první manželkou Květou měli dva syny, a tak v domě vyrůstala další generace bratrů Havlových. Václav Havel s manželkou Olgou zde žili až do začátku 70. let, poté se přestěhovali do Dejvic. V roce 1986 se vrátili zpátky na nábřeží a dům se stal častým objektem sledování komunistické tajné policie. Václav Havel patřil mezi vůdčí postavy disentu, jeho bratr Ivan zde se svou druhou ženou Dagmar pořádal pravidelné pondělní vědecké semináře.

Popis

Oba objekty jsou řešeny architektonicky shodně: čtyřpatrová budova se zvýšeným přízemím, fasáda v přízemí čtyřosá, v patrech trojosá, ve střední ose s vystupujícím mělkým arkýřem, prostupujícím celou výškou fasády. Fasáda zvýšeného suterénu a přízemí je opatřena pásovou rustikou, patra jsou oddělena kordónovými římsami z paralelních horizontálních pásků. Nad střední arkýřovou částí je nízká věžová nástavba s elipticky zakončeným oknem, zakončená stříškou, nesoucí kovovou konstrukci globu. V interiéru se nachází množství hodnotných architektonických a umělecko řemeslných detailů.

Současnost

Po roce 1989 byl dům U Dvou tisíc v restitucích vrácen zpět rodině Havlů. Václav Havel zde ještě strávil první léta svého prezidentského úřadu, v roce 1993 se s manželkou Olgou odstěhovali do Dělostřelecké ulice v Praze 6. V domě zůstal Ivan M. Havel s manželkou Dagmar.

V posledních desetiletích v domě bydleli či stále bydlí například operní pěvkyně Soňa Červená, finančník Gabriel Eichler, architekt Vlado Milunić, malíř Jiří Sopko, grafik Oldřich Kulhánek. V prosinci roku 2019 byla z iniciativy Městské části Prahy 2 umístěna na fasádu domu pamětní deska s nápisem: „Zde jsem taky žil. Václav Havel“.

Zpracováno dle podkladů rodiny Havlových, archiv I. M. Havla, text Krystyna Wanatowiczová, publikace Havlovi a jejich dům - Rašínovo nábřeží 2000


Další informace: Secesní činžovní domy na Rašínově nábřeží

 

Galerie: 
archiv I. M. Havla
Rasinovo_nab_domy
Dum_VH_deska
Katastrální území

Stavitel: Ing. Vácslav Havel

Rok: 1905

Úpravy: Dům byl 14. 2. 1945 při náletu poškozen a v letech 1946 -1947 obnoven. 
Namísto sousedního zříceného domu byl vystavěn v letech 1994 - 1997 Tančící dům. 

Adresa
Rašínovo nábřeží 78
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 30.7344" N, 14° 24' 50.8788" E
Zvětšit mapu
Datum poslední aktualizace: 22.9.2023 9:49
Datum vytvoření: 25.1.2020 17:01

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?