Václav Havel (Nové Město)
Spisovatel, dramatik. Disident a kritik komunistického režimu, jeden z prvních mluvčích Charty 77, spoluzakladatel VONS. Po Sametové revoluci poslední Československý prezident a první prezident České republiky.
Václav Havel se narodil 5. října 1936 a zemřel 18. prosince 2011
Václav Havel se narodil 5. října 1936 v Praze Václavovi a Boženě Havlovým v domě na Rašínově nábřeží 2000/78, kde také velkou část života žil (připomíná to i pamětní deska). Rodině patřil palác Lucerna a barrandovské terasy, bohémský strýc Miloš založil barrandovská filmová studia. Válečné roky trávil malý Václav převážně na letním rodinném sídle Havlov u Tišnova, kde také zažil osvobození Československa vojáky sovětské armády. Od dětství se zajímal o umění i veřejné dění, chodil do Skauta (přezdívka Chrobák), člen 21. vodáckého oddílu ve středisku Šipka. Do stejného střediska patří slavná skautka, někdejší politická vězeňkyně Dagmar Skálová. Únor 1948 zastihl Václava Havla na internátní škole v Poděbradech, kde se mimo jiné potkal s o něco staršími bratry Mašíny. Rodině byl zabaven majetek, strýc Miloš odešel do exilu. Komunisté Havlovi nedovolili kvůli svému „buržoaznímu" původu studovat gymnázium, vyučil se v oboru chemický laborant a střední školu s maturitou dokončil 1954 večerně. Poté se marně hlásil na vysokou školu humanitního zaměření, mezitím byl v letech 1955-1957 zapsán jako student na Ekonomické fakultě ČVUT. Umělecké začátky jsou pak spojeny s literární skupinou Šestatřicátníci, která od počátku fungovala nezávisle na tehdejším oficiálním kulturním dění. Po absolvování povinné vojenské služby začal pracovat jako jevištní technik, posléze se stal dramaturgem a kmenovým autorem Divadla Na zábradlí.
Václav Havel se stal jedním z nejznámějších a v zahraničí nejhranějších československých dramatiků. Působil také v redakční radě literárního časopisu Tvář. V roce 1964 se oženil se svou dlouholetou láskou Olgou Šplíchalovou. Kritické vystoupení na IV. sjezdu Svazu čs. spisovatelů v roce 1967 předznamenalo Havlovo angažmá během pražského jara. Reformní hnutí 60. let potlačila srpnová okupace vojsk Varšavské smlouvy a následná normalizace. Zatímco v zahraničí sbíraly jeho divadelní hry nejrůznější ocenění a stal se respektovaným a hraným autorem, v Československu byly jeho divadelní hry zakázány. Stáhl se do ústraní, krátká epizoda dělníka v Trutnovském pivovaru se stala námětem jeho slavné hry Audience. Zlom v ojedinělých a roztříštěných protirežimních aktivitách znamenalo Prohlášení Charty 77.
Václav Havel byl jedním z autorů prohlášení a stal se jedním ze tří prvních mluvčích Charty. StB Václava Havla však již delší dobu sledovala a zajímala se o něj. Pronásledovala ho všemi možnými způsoby šikanování, teprve za Chartu 77 byl poprvé dlouhodobě vězněn, v lednu až květnu 1977 strávil pět měsíců ve vyšetřovací vazbě a nakonec v říjnu ho odsoudili za poškozování zájmů republiky v cizině na 14 měsíců podmíněně. Nejdelší tříleté věznění za své aktivity v čele Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) prožil v letech 1979-1982. V prosinci 1988 mohl legálně vystoupit na první povolené opoziční demonstraci v období normalizace na pražském Škroupově náměstí. Ani ne měsíc nato byl však zatčen v souvislosti s demonstracemi během tzv. Palachova týdne. Sílící tlak mezinárodní a domácí veřejnosti přispěl k jeho předčasnému propuštění.
V červnu 1989 stál u zrodu petice Několik vět. Po brutálním potlačení povolené studentské manifestace 17. listopadu 1989 stál dva dny poté u zrodu Občanského fóra a stal se neformálním lídrem sametové revoluce. 29. prosince 1989 byl Václav Havel ve Vladislavském sále Pražského hradu zvolen prezidentem tenkrát ještě Československé socialistické republiky. Po rozpadu Československa byl třikrát zvolen prezidentem České republiky. Jeho funkční období skončilo po 13 letech v roce 2003. 18. prosince 2011 Václav Havel podlehl svým dlouhodobým zdravotním potížím a zemřel ve spánku na své chalupě na Hrádečku.
Domu na Rašínově nábřeží a rodině Havlových je věnována publikace vydaná MČ Praha 2 v roce 2019 u příležitosti odhalení pamětní desky.
Datum vytvoření: 4.1.2019 17:37
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba