Hrob Fr. Tröstera (Foto M. Polák, srpen 2022)

Bedřich Hanák: Omega, hrob Fr. Tröstera na Vyšehradském hřbitově, č. 7-23 (Vyšehrad)

Architekt a pedagog Bedřich Hanák se narodil 6. května 1923 v Uherském Ostrohu a zemřel 22. dubna 1887.

Československý scénograf a pedagog František Tröster se narodil 20. prosince 1904 ve Vrbičanech, zemřel 14. prosince 1968 v Praze.

Světově uznávaný scénograf, architekt a profesor Divadelní fakulty AMU František Törster vystudoval architekturu u profesora Pavla Janáka. Pro divadlo pracoval již od dvacátých let minulého století. Navrhoval výpravy pro Národní divadlo i pro Slovenské národní divadlo. Je zakladatelem českého scénografického školství. Za své scénografické práce obdržel celou řadu zahraničních ocenění. Jeho scény byly dynamické a zkratkovité. Prosadil se i v malířství, ilustrátorství, ve filmu a ve výstavnictví. Krátce před smrtí mu byl udělen titul národní umělec.František Tröster je autorem náhrobku spisovatele a lékaře Františka Langra.

Bedřich Hanák, profesor na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, je spoluautorem a autorem celé řady pomníků a soch po celé české republice. Jeho nejznámějším dílem je patrně pomník Bedřicha Smetany na Smetanově lávce, zvaný Pražany „Náledí“. Autorem této bronzové plastiky je prof. Josef Malejovský a Bedřich Hanák se podílel na architektonickém návrhu pomníku. Na Vyšehradském hřbitově se však můžeme s Hanákovými plastikami setkat poměrně často a jsou pozoruhodné svými tvarovými variacemi z kamene. Kromě nízkého kamenného náhrobku Jaroslava Heyrovského najdeme Hanákovu práci ještě na hrobech historika profesora Václava Husy (13-14), za hrobem Zdeňka Nejedlého na hrobě rodiny Zelenkovy a na samotném hrobě Zdeňka Nejedlého, který je zcela mimořádný svým provedením. Leží na něm balvan z vrchu poblíž Nejedlého rodiště u Litomyšle ve tvaru pohanské náhrobní mohylové stély. Plastika na hrobě scénografa Františka Törstera znázorňuje poslední písmeno řecké abecedy omega (Ω) jako symbol něčeho, co končí.

Galerie: 
Hrob Fr. Tröstera (Foto M. Polák, srpen 2022)
Katastrální území

Název: Omega, pomník Fr. Tröstera

Umístění: Vyšehradský hřbitov, hrob 7-23

Autor: Bedřich Hanák

Provedení: Kámen

Adresa
Vyšehradský hřbitov 12000 Praha 2
Česká republika
50° 3' 53.0064" N, 14° 25' 5.16" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Datum poslední aktualizace: 27.11.2023 19:43
Datum vytvoření: 5.11.2022 19:07

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?