Bedřich Hanák: Pomník Jaroslava Heyrovského, Vyšehradský hřbitov, hrob 13-28 (Vyšehrad)
Architekt a pedagog Bedřich Hanák se narodil 6. května 1923 v Uherském Ostrohu a zemřel 22. dubna 1887.
Český vědec světového významu a nositel Nobelovy ceny Jaroslav Heyrovský se narodil 20. prosince 1890, zemřel 27. března 1967 v Praze.
Jaroslav Heyrovský byl v roce 1922 jmenován mimořádným profesorem a v květnu 1926 řádným profesorem fyzikální chemie. Jím v roce 1922 objevená analytická metoda se nazývá polarografie a přístroj polarograf. V roce 1951 spoluzakládal Polarografický ústav, v jehož čele stál do roku 1963. Nobelova cena za chemii mu byla udělena v roce 1959.
Bedřich Hanák, profesor na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, je spoluautorem a autorem celé řady pomníků a soch po celé české republice. Jeho nejznámějším dílem je patrně pomník Bedřicha Smetany na Smetanově lávce, zvaný Pražany „Náledí“. Autorem této bronzové plastiky je prof. Josef Malejovský a Bedřich Hanák se podílel na architektonickém návrhu pomníku. Na Vyšehradském hřbitově se však můžeme s Hanákovými plastikami setkat poměrně často a jsou pozoruhodné svými tvarovými variacemi z kamene. Kromě nízkého kamenného náhrobku Jaroslava Heyrovského najdeme Hanákovu práci na hrobech historika profesora Václava Husy (13-14), za hrobem Zdeňka Nejedlého na hrobě rodiny Zelenkovy a na samotném hrobě Zdeňka Nejedlého, který je zcela mimořádný svým provedením. Leží na něm balvan z vrchu poblíž Nejedlého rodiště u Litomyšle ve tvaru pohanské náhrobní mohylové stély.Na hrobě scénografa F. Tröstera je Hanákova nefigirativní plastika písmene omega jako symbol něčeho končícího.
Název: Náhrobek Josefa Heyrovského
Umístění: Vyšehradský hřbitov, hrob 13-28
Autor: Bedřich Hanák
Provedení: kámen
Datum vytvoření: 20.8.2022 12:00
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba