Náhrobek Václava Husy (Foto M. Polák)

Bedřich Hanák: Náhrobek Václava Husy, Vyšehradský hřbitov, hrob č. 13-24 (Vyšehrad)

Václav Husa

Český historik, pedagog a archivář Václav Husa se narodil 25. června 1906 v Brandýse nad Labem, zemřel 6. února 1965 v Praze.

Český architekt a pedagog Bedřich Hanák se narodil 6. května 1923 v Uherském Ostrohu a zemřel 22. dubna 1887.

Václav Husa vystudoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy dějepis a zeměpis a následně na Státní archivní škole, kde obdržel titul PhDr. Od začátku své vědecké dráhy se zabýval sociálními a hospodářskými dějinami a otázkami metodologie a teorie dějepisectví, byv ovlivněn sociologickými přístupy francouzské školy Annales (ve Francii rok studoval v Paříži a v Rennes) a historickým materialismem. Po komunistickém převratu v roce 1948 byl profesorem na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde od roku 1951 vedl katedru českých dějin. Podílel se na vzniku Československé akademie věd a stal se jejím členem korespondentem. Jeho pojetí historiografie bylo marxistické. Husova syntéza Dějiny Československa byla řadu let oficiální středoškolskou učebnicí československých dějin.

Bedřich Hanák, profesor na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, je spoluautorem a autorem celé řady pomníků a soch po celé české republice. Jeho nejznámějším dílem je patrně pomník Bedřicha Smetany na Smetanově lávce, zvaný Pražany „Náledí“. Autorem této bronzové plastiky je prof. Josef Malejovský a Bedřich Hanák se podílel na architektonickém návrhu pomníku. Na Vyšehradském hřbitově se však můžeme s Hanákovými plastikami setkat poměrně často a jsou pozoruhodné svými tvarovými variacemi z kamene. Kromě nízkého kamenného náhrobku Jaroslava Heyrovského najdeme Hanákovu práci ještě na hrobech Zdeňka Nejedlého, na hrobě rodiny Zelenkovy či na hrobě scénografa Františka Törstera, kde plastika znázorňuje poslední písmeno řecké abecedy omega (Ω) jako symbol něčeho, co končí.

Galerie: 
Hrob Václava Husy (Foto M. Polák)
Katastrální území

Název: Náhrobek Václava Husy

Umístění: Vyšehradský hřbitov, hrob č. 13-24

Autoři: Bedřich Hanák

Provedení: Hranoly z leštěného červeného kamene

Adresa
Vyšehradský hřbitov 12000 Praha 2
Česká republika
50° 3' 53.0064" N, 14° 25' 5.16" E
Zvětšit mapu
Odkazy a literatura:
Potoček V.: Vyšehradský hřbitov, Slavín, Svatobor, Praha 2005
Nechvátal B.: Průvodce vyšehradským hřbitovem. SNKP Vyšehrad, Praha 1981
Datum poslední aktualizace: 27.11.2023 17:52
Datum vytvoření: 27.11.2023 17:52

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?