Hrob Fr. Langra (Foto M. Polák, 2022)

František Tröster: Náhrobek Františka Langra se slunečními hodinami, Vyšehradský hřbitov 12-44 (Vyšehrad)

Český spisovatel a vojenský lékař František Langer se narodil 3. března 1888 na Královských Vinohradech, zemřel 2. srpna 1965 v Praze.

Československý scénograf a pedagog František Tröster se narodil 20. prosince 1904 ve Vrbičanech, zemřel 14. prosince 1968 v Praze.

Na hrobě českého spisovatele, dramatika a lékaře Františka Langra na Vyšehradském hřbitově se nachází hrubě přitesaná kamenná stéla. Pod ní je umístěna kopie barokních slunečních hodin. Na obvodu číselníku je latinský nápis: „Non numero horas nisi serenas“, což přeloženo znamená „Nepočítám hodiny kromě jasných.“ Hodiny tak symbolizují plynoucí čas. Jsou současně připomínkou Langrovy sběratelské záliby v hodinách. Autorem náhrobku je scénograf František Tröster. I na jeho nedalekém hrobě je podobná symbolika – poslední písmeno řecké abecedy omega (Ω) jako symbol něčeho, co končí.

Františke Langer se řadí do tzv. čapkovské generace. Byl účastníkem schůzek „pátečníků“. Za první světové války byl příslušníkem čsl. legií, kde působil jako lékař. Šéfem zdravotní služby byl i za druhé světové války v československé zahraniční armádě. Po válce byl jmenován generálem zdravotnictva. Po celý život byl ovšem také skvělým literátem, především dramatikem. Dodnes se připomínají jeho hry Velbloud uchem jehly, Obrácení Ferdyše Pištory či Grandhotel Nevada. Od dvacátých let minulého století spolupracoval externě s Vinohradským divadlem jako dramaturgický a umělecký poradce.

Světově uznávaný scénograf, architekt a profesor Divadelní fakulty AMU František Törster vystudoval architekturu u profesora Pavla Janáka. Pro divadlo pracoval již od dvacátých let minulého století. Navrhoval výpravy pro Národní divadlo i pro Slovenské národní divadlo. Je zakladatelem českého scénografického školství. Za své scénografické práce obdržel celou řadu zahraničních ocenění. Jeho scény byly dynamické a zkratkovité. Prosadil se i v malířství, ilustrátorství, ve filmu a ve výstavnictví. Krátce před smrtí mu byl udělen titul národní umělec.

Galerie: 
Detail slunečních hodin
Hrob Fr. Langra (Foto M. Polák, 2022)
Katastrální území

Název: Pomník Fr. Langra se slunečními hodinami

Umístění: Vyšehradský hřbitov, hrob 12-44

Autor návrhu: František Tröster

Zhotovení: František Häckel

Provedení: Hrubě přitesaná stéla

Adresa
Vyšehradský hřbitov 12000 Praha 2
Česká republika
50° 3' 53.0064" N, 14° 25' 5.16" E
Datum poslední aktualizace: 5.11.2022 19:08
Datum vytvoření: 5.11.2022 18:45

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?