Čeněk Vosmík: busta Josefiny Brdlíkové, Vyšehradský hřbitov, arkády 14-32 (Vyšehrad)
Josefina Brdlíková, rozená Mourková, byla hudební skladatelkou, klavíristkou, zpěvačkou a překladatelkou z francouzštiny. Narodila se 29. března 1843 na Starém Městě pražském a zemřela 21. dubna 1910 v Praze.
Sochař Čeněk Vosmík se narodil 5. dubna 1860 v Humpolci, zemřel 11. dubna 1944 v Praze.
Honosná hrobka s portrétní bustou Josefiny Brdlíkové je ve vyšehradských arkádách jedinou, která tematizuje ženskou osobnost.
Josefina Brdlíková studovala hudbu v Paříži, Londýně a v Žofínské akademii, kde byla žačkou ředitele Kolešovského. Roku 1865 se provdala za průmyslníka Jana Brdlíka z Počátek, v jejichž poklidu se věnovala hudbě. Komponovala řadu klavírních skladeb a písní, tři kvarteta pro smíšené hlasy aj. Po smrti manžela se vrátila do Prahy, kde se věnovala astronomii a zpěvu. Rovněž překládala z francouzštiny a hrála na klavír. V rodinné hrobce spočívají i dva lékaři-pediatři Ladislav Brdlík (1869-1917) a Jiří Brdlík (narozen 24. října 1883 v Přerově, zemřel 6. července 1965 v Praze), zakladatel dětské pediatrie na Slovensku. A konečně zde byl pochován i český pěvec-tenorista a hudební pedagog-profesor pražské konzervatoře Jan Brdlík-Berlík (narozen 24. května 1892 v Táboře, zemřel 27. prosince 1972 v Praze).
Bustu Josefiny Brdlíkové v arkádách Vyšehradského hřbitova vytvořil český sochař a restaurátor Čeněk Vosmík. Čeněk Vosmík byl velice talentovaným sochařem a již ve svých třinácti letech získal na Světové výstavě ve Vídni zlatou medaili. Ve Vídni na Akademii výtvarných umění studoval malbu a sochařství. Počátkem devadesátých let devatenáctého století se usadil v Praze a působil jako asistent Josefa Václava Myslbeka. Podle jeho návrhu sám vytesal sousoší Záboj a Slavoj, dnes umístěné ve Vyšehradských sadech. Čeněk Vosmík se podílel na výzdobě celé řady kostelů, mj. zhotovil sochu sv. Ludmily pro hlavní oltář kostela sv. Ludmily na náměstí Míru. Na Vyšehradském hřbitově najdeme mnoho jím zhotovených plastik, například na hrobě B. Jablonského (hrob 5-30), V. Zeleného (hrob 13-19), K Mattuše (socha Smutku na hrobě 14-1), Kasalovského (socha Kristus v poušti, hrob 14-24), Bromovského (socha Kristus a kajícnice, hrob 14-27), L. Nováka (socha Matka milosrdenství, hrob 14-28) či na hrobě 6-149 herců Deylových (plastika Vzkříšení).
Název: Busta Josefiny Brdlíkové
Umístění: Vyšehradský hřbitov, arkády, hrob 14-32
Autor: Čeněk Vosmík
Provedení: Bílý mramor
Datum vytvoření: 14.8.2022 11:07
Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?
Zpětná vazba