Parašutisté a pravoslavní duchovní (Nové Město)

Pomník padlým parašutistům a popraveným duchovním

Nad oknem do krypty kostela sv. Cyrila a Metoděje, z něhož sváděli 18. června 1942 poslední boj s mnohonásobnou německou přesilou parašutisté z Operace Anthropoid a z dalších výsadkových skupin, je umístěna pamětní deska sochaře Františka Bělského upomínající na hrdinou smrt výsadkářů i pravoslavných duchovních, kteří je ukrývali.

Okno do krypty kostela sv. Cyrila a Metoděje, která se kdysi nacházela pod úrovní přilehlé Resslovy ulice (Vyvýšená terasa ukazuje tehdejší terén před terénní úpravou  ulice a okolí.), nese stopy po dobývání posledního útočiště parašutistů Němci dne 18. června 1942. Pamětní deska nad zaskleným oknem upomíná na jejich boj i na statečnost pravoslavných duchovních, kteří byli za ukrývání parašutistů popraveni.

Autor pamětní desky je sochař František Bělský. Narodil se 6. dubna 1921 v Brně a zemřel 5. července 2000 v anglickém Abingdon-on-Thames. Jeho rodina uprchla před válkou do Velké Británie, po jejím skončení se Fr. Bělský sice vrátil do Československa, ale po roce 1948 odešel do Spojeného Království natrvalo. Jako sochař zde byl velice uznáván a jako jediný portrétoval příslušníky čtyř generací královské rodiny.

U pamětní desky se 18. června každoročně pořádá vzpomínkový pietní akt k uctění památky parašutistů a pravoslavných duchovních.

Parašutistům jsou věnovány pamětní kameny na rohu Resslovy a Václavské ulice a v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje jsou umístěny jejich busty s pamětními deskami.

Galerie: 
Katastrální území

Název: Parašutisté a pravoslavní duchovní

Umístění: Praha 2, Resslova 9, kostel sv. Cyrila a Metoděje

Nápis: V tomto pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje padli za naši svobodu dne 18. VI. 1942 národní mstitelé z řad čs. zahraniční armády škpt. Adolf Opálka, kpt. Jozef Gabčík, kpt. Jan Kubiš, kpt. Josef Valčík, por. Josef Bublík, por. Jan Hrubý, por. Jaroslav Švarc. Biskup Gorazd, duchovní Čikl, dr. Petřek, předseda církevní obce Sonnevend a jiní čeští vlastenci, kteří je ukrývali, byli popraveni. Věčná paměť.

Provedení: Kovová deska s reliéfními postavami parašutisty a pravoslavného duchovního.

Rok odhalení: 1947

Autor: František Bělský
 

Adresa
Resslova
12000 Praha 2
Česká republika
50° 4' 33.3912" N, 14° 25' 0.9552" E
Datum poslední aktualizace: 5.8.2022 15:28
Datum vytvoření: 20.7.2018 11:39

Zašlete nám zpětnou vazbu k tomuto heslu. Líbí se Vám toto zpracování? Máte návrh na změnu?

Mohlo by vás zajímat