Zvětšit mapu
Zmenšit mapu
Josef Valčík
archiv

Josef Valčík (Nové Město)

Příslušník československé armády ve Spojeném království, příslušník výsadku Silver A, spolupracovník výsadku Anthropoid.

Josef Valčík se narodil 2. listopadu 1914 v obci Smolina u Valašských Klobouk, zahynul 18. června 1942 v kryptě pravoslavného kostela svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici po atentátu na Heydricha.

Josef Valčík se narodil se ve Smolině u Valašských Klobouk. Vyučil se koželuhem a pracoval v Baťových závodech ve Zlíně. V letech 1936–1938 absolvoval vojenskou prezenční službu u Pěšího pluku 22 v Jičíně. V srpnu 1939 uprchl přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii, Řecko, Turecko, Sýrii a Egypt do Francie, kde byl v březnu 1940 zařazen k čs. pěšímu pluku 2, s nímž prožil celé francouzské tažení.

Do anglického stanového tábora v Cholmondeley u Chesteru nedaleko Liverpoolu se Josef Valčík dostal z Francie v červenci 1940. Následujícího roku se přihlásil k plnění úkolů v protektorátu, a byl proto zařazen do četných přípravných kurzů. Výcvik, během něhož byl vybrán jako zástupce velitele do výsadku Silver A, byl ukončen 22. října 1941. Ve stejném výsadku byli i velitel skupiny Silver A nadporučík Alfréd Bartoš a telegrafista svobodník Jiří Potůček. Hlavním posláním skupiny Silver A bylo udržovat spojení s Anglií a prostřednictvím vysílačky s krycím jménem Libuše předávat důležité zprávy z protektorátu do Anglie. Výsadek poblíž Senice u Poděbrad byl proveden společně se skupinami Anthropoid a Silver B v noci z 28. na 29. prosince 1941. V dubnu 1942 se mu podařilo navázat kontakt se skupinu Anthropoid. Výsadek SILVER A patřil mezi nejúspěšnější čs. operace v průběhu 2. světové války. V protektorátu se Josef Valčík podílel na vybudování rozvětvené zpravodajské organizace. Nějaký čas pracoval na falešné doklady v pardubickém hotelu Veselka jako pomocný číšník. Po svém prozrazení uprchl do Prahy, kde se napojil na členy Anthropoidu, s nimiž začal spolupracovat. Aktivně se podílel na přípravě atentátu na místodržícího protektora Heydricha. Po atentátu našel úkryt v kryptě pravoslavného kostela Cyrila a Metoděje, kde při boji v obklíčení okupačními jednotkami spolu s dalšími parašutisty zemřel vlastní rukou. V roce 2002 byl in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka.

V osudové kryptě se nachází hrdinova busta s pamětní deskou a na nároží ulic Resslovy a Václavské 308/22 je do chodníku vsazen pamětní kámen, který se nachází na místě, kam bylo položeno tělo parašutisty po té, co bylo vyvlečeno po poslední bitvě z kostela sv. Cyrila a Metoděje.  Nad oknem do krypty tohoto kostela je umístěna pamětní deska, kde je rovněž uvedeno Valčíkovo jméno.

Josef Valčík
Narození